Suzuki Bandit Forum
Logo
Homepage Index Uživatelé Nahrát obrázek Hledat Registrovat Přihlásit

Nejsi přihlášen


Index » Diskuze » nějakej moudrej elektrikář?

Americkej (Člen)
30.11.2012 13:07:32
Offline

nějakej moudrej elektrikář?

Chystám se elektrifikovat stáje, bo běhat s prodlužovákem po dvoře pokaždý, když startuju cirkuli a po čtvrtý odpol navíc řezat topivo s čelovkou na lebce mě teda fakt neba. Čekal jsem s takovou prací (překopat dvůr a položit chráničku) až napadne sníh, to dá rozum smile1 No a když už jsem v tom, tak to chci udělat pořádně, s přípravou na komplet roztahání světel, zásuvek, pohonu vrat a vůbec co já vím, jakej cirkus mě kdy ještě napadne. No a furt mi všicni cpou, že dneska musím všechno tahat pětižilovým kablem. Jenže to mi hlava nepobírá, k čemu je to dobrý (teda kroměvá že utratím víc za kábl), když z hl. vypínače elektroměru mi na hlavní hřebeny stejně leze jenom čtyřžíla?


... vesnickej kluk a stále celkem spokojenej parchant ...
Fik-B6S (Člen)
30.11.2012 13:16:54
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Americkej psal:

Chystám se elektrifikovat stáje, bo běhat s prodlužovákem po dvoře pokaždý, když startuju cirkuli a po čtvrtý odpol navíc řezat topivo s čelovkou na lebce mě teda fakt neba. Čekal jsem s takovou prací (překopat dvůr a položit chráničku) až napadne sníh, to dá rozum smile1 No a když už jsem v tom, tak to chci udělat pořádně, s přípravou na komplet roztahání světel, zásuvek, pohonu vrat a vůbec co já vím, jakej cirkus mě kdy ještě napadne. No a furt mi všicni cpou, že dneska musím všechno tahat pětižilovým kablem. Jenže to mi hlava nepobírá, k čemu je to dobrý (teda kroměvá že utratím víc za kábl), když z hl. vypínače elektroměru mi na hlavní hřebeny stejně leze jenom čtyřžíla?

Podle toho co jsme pochopil při rekonstrukce tak je to pro proudový chtánič... ale nejsem elektrikář...


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
XJelen (Člen)
30.11.2012 13:29:54
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Pokavaď se jedná o zařízení 240V taháš třema jako doposud, pokavaď 400V tak pěti. U těch třífázovejch je to tři fáze, pracovní nula a zem, takňák tomu říkaj. Ve stájích to půjde asi všechno přes chránič, takže se tomu nevyhneš.
Víc by ti pomohl náš krušnohorskej revizák bolek009.


Strýcfajtr !!!
Pajk (Člen)
30.11.2012 13:32:09
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Americkej psal:

Chystám se elektrifikovat stáje, bo běhat s prodlužovákem po dvoře pokaždý, když startuju cirkuli a po čtvrtý odpol navíc řezat topivo s čelovkou na lebce mě teda fakt neba. Čekal jsem s takovou prací (překopat dvůr a položit chráničku) až napadne sníh, to dá rozum smile1 No a když už jsem v tom, tak to chci udělat pořádně, s přípravou na komplet roztahání světel, zásuvek, pohonu vrat a vůbec co já vím, jakej cirkus mě kdy ještě napadne. No a furt mi všicni cpou, že dneska musím všechno tahat pětižilovým kablem. Jenže to mi hlava nepobírá, k čemu je to dobrý (teda kroměvá že utratím víc za kábl), když z hl. vypínače elektroměru mi na hlavní hřebeny stejně leze jenom čtyřžíla?

Je to tak, na 400 V je potřeba 5 žil a na 230 V 3 žíly, pokud do země, tak rozhodně kulatej kábl CYKY s dostatečným průřezem. Proč 5 a 3 ? Je to proto, že ochranná a pracovní nula musí bejt v rozvaděči připojená každá na svým můstku a né dohromady jako dřív.
No a chránič na zásuvku k cirgule rozhodně by taky měl měl bejt, jelikož budeš s ní řezat dřevo venku. Ať mi profíci vopraví, jestli se pletusmile1

Kuba B12 (Člen)
30.11.2012 13:34:14
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

taky bych to tahal pětižílou.   To máš 3 fáze, zem a nulu.  Takže se to hodí na 380V. Dnes se říká 400V. Ten kabel stojí asi 16kč/m    oproti 9kč/m za trojžílu


honda je honda
Americkej (Člen)
30.11.2012 14:00:36
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Oukej, zase tak úplně dement nejsem, chápu i rozdělení PE a N , kdy zem je oddělená od pracovního nuláku. K tomu rozdělení dochází v proudovýmu chrániči, kterej porovnává a vyhodnocuje proudy ve fázi a v eNku a ve chvíli, kdy zjistí rozdíl tak vyhodí. Samože pár kačen rozdílu mezi pěti a čtyř žílou mě nezruinuje smile1 Třížílu ponechme úplně stranou, jedná se mi o třífázi 400V. Z toho si pak vytáhnu singl fázi kdykoli, o to neběží. Jde mi o to, že Hlavní barák jede třífázi na čtyřžílu (vodárna, dílna). Řekl bych, že v rozvaděči prostě nemám proudový chránič. Pokud teda natáhnu pětižílu (tak jako tak kulatej CYKY J 5x6 a navíc pod zemí v 40mm kopoflex chráničce), tak prostě nebudu mít kam ten nulák zapojit v hlavním rozvaděči, kapiš? Takže jedinej lék bude asi začít hned u hlavního přívodu, dám tam chránič, vytáhnout si eNko, udělat modrej můstek a pak rozkopat celej barák a roztahat 3/5-ti žílu po všech čertech.


... vesnickej kluk a stále celkem spokojenej parchant ...
stoner (Člen)
30.11.2012 14:20:24
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Na úvod: podle normy ČSN 332000-4-41 ed.2 musí být provedená doplňková ochrana proudovým chráničem u zásuvek do 20A používaných laiky (bez paragrafu vyhl. 50) a mobilních zařízení určených pro venkovní použití do 32A.
No a použití chrániče vyžaduje 5žilový kabel. (to jen pro doplnění).

Jinak chránič se připojí až za místem, kde rozdělíš PEN vodič na PE a N (typicky přípojnice pospojování, která je uzemněná). Do chrániče se nezapojuje PE vodič ale pouze N.
Předpokládám, že máš i jednofázový rozvod 230V (3žíly). Pak musíš mít místo, kde se rozdělil PEN vodič pro jednofázový rozvod. Na stejném místě můžeš připojit vodiče N a PE pro 3fázový rozvod.

luboss (Člen)
30.11.2012 14:34:21
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Aku recu ste terazky ... bigsmile


enduro-team.cz | ... a B12 trochu z nostalgie, ale hlavně pro radost! KTM rulezz :-))
vorel (Člen)
30.11.2012 16:01:40
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

602112065 pan Houdek za Pisku
Delal u me  el i revizi
Solidni clovek


řikám si hurikán
Americkej (Člen)
30.11.2012 17:33:37
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Stoner: tak jako je fajn vědět, že podle normy numero xxx by to mělo bejt jak řikáš. Druhá věc je, že tenhle barák byl oprouděnej v době, kdy autor tý normy ještě byl jen záblesk chtíče v oku tatíkově, ne-li dědově. Navíc posledních 15 let neobydlenej, takže stav mezi zříceninou a cigánským ghettem. Předpokládat bejvá zhusta chybou. Zapojení 220V dvoužilovým vedením s můstkem z PE na N rovnou v zásuvce jsem se učil na škole ještě i já a to se považuju za tak nějak částečně mladýho...ehmmm. Ale vlastně jsi mi odpověděl rozumně, takže tam dám pětižílu, kterou ovšem dočasně zapojím na hulváta na čtyřku. A až zjara budu řešit komplet rozvody, samože dojde i na ochranu a oddělení PE-N. Stejně budu dávat všechno do mědi a vůbec bourat nějaký příčky, tak mě rozkopání celýho bydla nemine.
Vorel: díky za kontakt. Tohle si spíchnu sám, ale zjara ho budu třebovat. A volat nějakýmu řemeslníkovi jen o radu bejvá divný (proto se ptám tady), většinou je reakce: "tak se do toho ne-to a nechte si to rovnou udělat".


... vesnickej kluk a stále celkem spokojenej parchant ...
Fik-B6S (Člen)
30.11.2012 17:55:29
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Americkej

asi to budeš chtít jednou opravovat a v tom případě bude potřeba i revize a pokud v záznamech není že ta kůlna byla zapojena na elektriku tak ti na to revizi nikdo neuděla a budeš to natahovat znova. KDyby tam byla elektruka už teď tak by to bylo jiné kafe.  Já předělával elektriku na půlce baráku a tam to muselo být vše podle nového. Na druhé straně horní patro zústalo po staru a to nikomu nevadilo. ale už tam byla revize kdysi a bylo to dělané podle tehdejších norem a tak to stačilo....


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
stoner (Člen)
30.11.2012 18:13:39
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Tu normu jsem psal, protože u nových instalací tento požadavek opravdu je.
Neznamená to ale, že to tak musí být. Jako Tě to nenutí předělávat stávající rozvody, který byly dělaný podle starších předpisů.
Když nepotřebuješ kolaudaci nebo revizi (nevím, jestli je tvůj případ), tak to může být klidně postaru, tzn. stačí 4 vodiče bez chrániče.
Na druhou stranu pro "klidnější spánek"  jsem do koupelny sám dal chránič i když bych nemusel. Asi bych si vyčítal, že jsem škudlil, kdyby se něco stalo.
Když to shrnu. Jestli potřebuješ papír od úředníka nebo chceš být klidnější, tak to udělej 5 žílama + chránič.

stoner (Člen)
30.11.2012 18:17:02
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

tak Fik už odpověděl za mne.

Americkej (Člen)
30.11.2012 18:25:08
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Kdepak kůlna, stáje jsou poctivý kamenný metrový zdi a všechny stropy cihlový klenby. Elektrika tam kdysi bejt musela, protože z jedný strany je pořád nástřešák pro horní vedení od hlavního stavení (to jsem uřezal když jsem dělal střechu) z druhý strany od silnice jsou ještě stopy od už sundanýho nástřešáku, vysekaná ďoura na rozvaděče ve zdi a šlicy po vedení všude možně. Nicméně je jasný, že co budu dělat nově, chci podle současnejch praktik a zvyklostí, přestože si to chci udělat svépomocí. Na papírování, inšpekce, revize a podobnej xindl jsem si nikdá moc nepotrpěl. Potřebuju el. šťávu a né papír, ju?
P.S. Ve svým prvním bytě jsem si dělal komplet elechtriku sám, bylo mi 17 a revizáka to nikdy nevidělo. Kvartýr jsem opustil letos a světe div se, nic nevyhořelo smokin Pár let jsem taky instaloval a zapojoval automatický balící linky po továrnách, dopravníky, aut. systémy. O "50" jsem nikdy neslyšel a taky nějak nebyla potřeba.cool


... vesnickej kluk a stále celkem spokojenej parchant ...
Fik-B6S (Člen)
30.11.2012 18:32:23
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Americkej ono by to bylo o něčem jiným kdyby to chytlo a zjistilo se že je to bez revize a to už pakbude jedno od čeho to chytlo. Pojišťovna bude tvrdit že to pomohlo hoření a daj ti hovnoassbadbad divej natáhni pořádnej kabel a pokud to budeš protohovat revizi tak budeš v klidu a pokud ne tak budeš mít klidné svědomí že když tak můžeš dodělat podle toho jak to má být a nebudeš muset natahovat nový kabel...good


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
Americkej (Člen)
30.11.2012 18:34:06
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

no dyk, moje řeč good


... vesnickej kluk a stále celkem spokojenej parchant ...
Banditatom (Člen)
30.11.2012 18:39:50
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Americkej psal:

no dyk, moje řeč good

takže jinnými slovy! modrej drátek na červenej spínač hnědej drátek na černej spínač a černej drátek na hnědej spínač....jo a nikdy nemačkej červený tlačítkoevilbigsmile


"Jsem Mrakomor, pán všeho nečasu!" " No tač on maj lahváč"
hlemejzd999 (Člen)
30.11.2012 18:59:57
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

ještě dneska mě brní ruka , jak sem si onehdá vyměňoval  16 za 32 zástrčku na 380V  prodlužovačce k cirkuli ...sem si ji zapoměl odpojit redfacebigsmile


Nejlepší ovoce jsou cecky - samá dužina a žádný pecky 
bolek009 (Člen)
30.11.2012 19:06:32
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

stoner psal:

Na úvod: podle normy ČSN 332000-4-41 ed.2 musí být provedená doplňková ochrana proudovým chráničem u zásuvek do 20A používaných laiky (bez paragrafu vyhl. 50) a mobilních zařízení určených pro venkovní použití do 32A.
No a použití chrániče vyžaduje 5žilový kabel. (to jen pro doplnění).

Jinak chránič se připojí až za místem, kde rozdělíš PEN vodič na PE a N (typicky přípojnice pospojování, která je uzemněná). Do chrániče se nezapojuje PE vodič ale pouze N.
Předpokládám, že máš i jednofázový rozvod 230V (3žíly). Pak musíš mít místo, kde se rozdělil PEN vodič pro jednofázový rozvod. Na stejném místě můžeš připojit vodiče N a PE pro 3fázový rozvod.

Přesně.
Tahnul bych to do stodoly 4x, tam dal malou rozvodnici a tam to teprve rozdělil.
Jak praví norma - co rozdělíš, už nesmíš spojit.


GSF1250SA K7
Fik-B6S (Člen)
30.11.2012 19:18:32
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Nikdo nikoho nenutí použít všechny vodiče. Já osobně bych natáhl 5x a byl by klid a dkyby to situace chtěla tak by stačilo ten jeden zapojit a bylo by to podle nového....good


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
bolek009 (Člen)
30.11.2012 19:25:45
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Ještě poznámka - kam bys 5 žil připojil, když v baráku máš 4?
3 na fáze, ale zelenožlutou a modrou bys musel narvat pod jeden šroub, což je kravina.

Do starého rozvaděče v baráku dej jistič, vytáhni kabel 4x do rozvaděče ve chlífku, tam připojíš fáze na hlavní vypínač či jistič a budeš tam mít dva můstky - jeden pro zelenožlutou, tam to připojíš a klenou ti vznikne druhej můstek - modrej.

Když budeš chtít zapojit zásuvku 32A, použiješ 3 fáze a zelenožlutou,
když budeš chtít zásuvku 1f 230V s doplňkovou ochranou (chránič), použiješ fázi, jednu zelenožlutou na kolík a jednu modrou na prac. nulu, vpravo v zásuvce.
Je na tom hovno, ale musíš rozeznat barvy.bigsmile


GSF1250SA K7
Fik-B6S (Člen)
30.11.2012 19:33:25
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Počítal bych trochu dopředu. Jestli je to tam jak říká tak jednou tu elektriku předělávat bude a pak už bude mít připraveno...good


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
bolek009 (Člen)
30.11.2012 19:36:34
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Dal bych tam 4x6 v béčku za 60 korun metr.
http://www.elima.cz/obchod/cyky-j-4x6-b … 8e3643280b
Větší nemá cenu, do baráku na elektroměr Ti jde taky jen šestka, rozvoďáci na to mají vyjímku.


GSF1250SA K7
Kakac (Člen)
30.11.2012 19:58:45
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Takže pánové rádoby "elektrikáři"

Jediný rozumný co bylo řečeno je od stonera a bolka a trochu od fíka ....
Zákon České republiky říká že jsou 4 druhy VYHRAZENÝCH zařízení :
1 Plynová , 2 Zdvihací, 3 Tlaková , 4 ELEKTRICKÁ .
A na těchto zařízení může pracovat pouze osoba s danou kvalifikací......
U elektrických je to osoba s vyhláškou č 50/78 sb. paragraf 6 (osoba znalá s vyšší kvalifikací).
Pokud do toho vrtá někdo jinej tak porušuje zákon ČR .
Takže k názorům typu zásuvku a vypínač si zapojím sám ( věřím že ano ono zapojit zásuvku není nic zas tak složitýho) papír typu revize nebo padesátku není nutno ...
se nevyjadřuji....ale mám plno zkušeností z toho jak se tito rádoby" elektrikáři" předvedli svou prací...sicksick
Lidi si myslí jak ušetří za práci ...a pak až když je to rozmrdaná a zfušovaná ta práce pak mě volají s prosíkem abych to dal dohromady...nebo co je ještě horší abych na takovou práci napsal revizi headshakeheadshake
No udělal bych to jak říká bolek .....
v podstatě podle normy můžeš na soustavu TN-C (4 drát) použít minimální průřez 10 mm takže ...CYKY 4Bx10 pokud půjdeš níže musíš použít už 5Jx6-4-2,5 s tím že pracovní (N modrý) i ochranný (PE zel/žl) vodič spojíš na svorkovnici PEN v rozvaděči co máš doma a pak už v ve stáji nesmíš spojit ( i když by se nic nestalo ,myslím funkčně).A už z toho bude soustava TN-S (5 drát)
Do stáje si pak dáš proudovej chránič a a krajní L1,L2,L3 a N vodič přeženeš zkrz "fíčko" a PE vodič si dáš na svorkovnici PE bokem...

Ale jinak americkej...nutit tě nikdo nemůže aby tu práci dělal kvalifikovaný pracovník..nebo aby jsi měl revizi el.instalace každých 5 let....
Jen zas zákon říká že za stav el. instalace odpovídá MAJITEL,PROVOZOVATEL elektrické instalace.....evil
Takže až se něco stane....
Tak PČR a pojišťovna a další se budou setsakramensky zajímat kdo dělal a podle jakého projektu el.instalaci a kde je platná revizní zpráva...evil


Kryton: Pane Vy jste MÁÁ-GÓÓÓÓÓR
Americkej (Člen)
30.11.2012 20:38:25
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Klig, vogu, nic se nestane, protože jsem to řekl. První vyjádření statika bylo v Císařově pekaři ve chvíli, kdy startovali golema šémem "když Matěj řiká, že se neutrhne, tak se neutrhne!" Strašit mě, kdo všechno mě přijde vytahat za uši, až, kdyby a možná ... no to je vysoká hra. Prostě si to chci udělat sám, ale to přece vůbec neznamená, že špatně. Volů co maj na něco razítko je plnej vesmír a neznamená to, že jsou vždycky ti správní a zodpovědnější než já (ten kdo zodpovídá-majitel). Na webu je dost veselých případů, co všechno prošlo "revizí". A protože si dělám právě pátej čaj s rumem, tak už bych dneska neměl nic psát.


... vesnickej kluk a stále celkem spokojenej parchant ...
Kakac (Člen)
30.11.2012 21:07:32
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Americkej.....klíííd bigsmilebigsmile
Já určitě nejsem ten kdo tobě nebo někomu jinýmu budu kázat o morálce....atd.nejsem žádnej Mirek Dušín....
Zákony ČR porušuji i já...a ani o tom nevím....
Jen jsem tě chtěl upozornit na nějaká rizika a posteskl jsem si nad tím s čím se setkávám.
A už vůbec neřeším nějaké revizní zprávy co byli udělány i na něco co vůbec nestojí (viz ..připojování solar elektráren) jen aby byli love za ekoelektřinu.sick

A k tomu co se děje ...
Je strašně zajímavý že lidi si sami doma nebastlí nic s plynem protože maj strach , ale do elektriky se sere každej kdo má do prdele díru....a nemaj strach že se něco stane .idontknow
Tím jsem nechtěl říct že zrovna ty jseš bastlíř a fušer...headshakeheadshake a že tvoje práce bude třeba kvalitněji odvedená než od kvalifikovanýho elektrikáře, je to jen o lidech a vztahu k prácigood

P.S. paragraf 6 vyhl 50/78 sb. může dostat po úspěšně složené zkoušce pouze člověk který má ukončené vzdělání výučním listem,maturitou popř vysokoškolským diplomem se zaměřením elektro...smile1(kopie se dokládá k zápisu o zkoušce) na kontrolu od TIČRu (Technická Inspekce ČR)evil


Kryton: Pane Vy jste MÁÁ-GÓÓÓÓÓR
mr.BSE (Člen)
30.11.2012 21:20:51
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Takze Kakac ma Devitku... goodbigsmile
My lemplove se Sedmickou muzem jen zavidet bigsmile


Second Class Citizen
1130 Café Racer
Kakac (Člen)
30.11.2012 21:27:53
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

mr.BSE psal:

Takze Kakac ma Devitku... goodbigsmile
My lemplove se Sedmickou muzem jen zavidet bigsmile

Si tě na srazu po pár panácích RUMu nebo Zelené vyzkouším....bigsmilebigsmilebigsmile
Ale neboj i já musím zalézt vobčas do norem a studovat....nikdo nemůže vědět všechno...
Zrovna jsem řešil ochranu v síti TT hlavně podmínky....a zjistil jsem že jsem uplná blbá pussy bigsmilebigsmile
Ale věděl jsem kde to najít a přečíst...goodbigsmile


Kryton: Pane Vy jste MÁÁ-GÓÓÓÓÓR
mr.BSE (Člen)
02.12.2012 17:41:57
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

Kakac psal:
mr.BSE psal:

Takze Kakac ma Devitku... goodbigsmile
My lemplove se Sedmickou muzem jen zavidet bigsmile

Si tě na srazu po pár panácích RUMu nebo Zelené vyzkouším....bigsmilebigsmilebigsmile
Ale neboj i já musím zalézt vobčas do norem a studovat....nikdo nemůže vědět všechno...
Zrovna jsem řešil ochranu v síti TT hlavně podmínky....a zjistil jsem že jsem uplná blbá pussy bigsmilebigsmile
Ale věděl jsem kde to najít a přečíst...goodbigsmile

no tak zkoušek po chlastu se nebojím bigsmilebigsmile

Je to jak rikas, nikdo nevi vsecko a nejaky speky se dycky najdou. Dulezity je vedet kam se podivat goodgood


Second Class Citizen
1130 Café Racer
gerrik (Člen)
08.03.2015 08:04:43
Offline

Re: nějakej moudrej elektrikář?

chlapi, něco jsem zapojoval na moto, mám podsvětlený vypínač, tři samci, dva na plus, ten třetí na ledku co je ve vypínači. když tam dam mínus od parkovačky, tak mi svítí pořád. co tam mám zapojit aby to svítilo jen při zapnutém vypinači? dikes

Board footer



W3C XHTML 1.0 W3C CSS

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
design & modifications of punBB: Syky
testing: Inkvizitorr