Suzuki Bandit Forum
Logo
Homepage Index Uživatelé Nahrát obrázek Hledat Registrovat Přihlásit

Nejsi přihlášen


Index » Diskuze » Tepelný čerpadlo

huskyb12 (Administrator)
30.01.2022 14:06:52
Offline

Tepelný čerpadlo

Nemáte to někdo v baráku ? Sháním informace, dík


ale di, Ty brepto ...
Michal Dk (Člen)
30.01.2022 15:16:18
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Mám goodCo te trápí .

Baltazar (Člen)
30.01.2022 15:32:19
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Nemám, budu mít jadernou fůzi (fotící volty)


The father of the little princess of the dawn
huskyb12 (Administrator)
30.01.2022 15:35:31
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Michal Dk psal:

Mám goodCo te trápí .

Netrápí mě nic, ale sere mě cena plynu. Vloni sem v tom byl za 1500/měsíc a teď 3700 sick
Ano, byl jsem u BE bigsmile


ale di, Ty brepto ...
XJelen (Člen)
30.01.2022 18:09:20
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

volej Karlose


Strýcfajtr !!!
corimec (Člen)
30.01.2022 18:15:41
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

huskyb12 psal:
Michal Dk psal:

Mám goodCo te trápí .

Netrápí mě nic, ale sere mě cena plynu. Vloni sem v tom byl za 1500/měsíc a teď 3700 sick
Ano, byl jsem u BE bigsmile

Hele já u BE nebyl a budu na tom uplně stejně,protože jsem to kokot nazafixovalbadna čerpadlo jsem se ptal kamaráda co to dělá a ten mi řek,že zatím je pořád levnější plyn.Ale silně uvažuji o fotovoltaice.

ABik (Člen)
30.01.2022 18:49:28
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

huskyb12 psal:

Nemáte to někdo v baráku ? Sháním informace, dík

Informace ti podá MrBSE. Pokud budeš chtít dodat, jsem tady evil

Nebo zavolej. Ale až zítra bigsmilebigsmilebigsmile

Baltazar (Člen)
30.01.2022 19:11:40
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

corimec psal:
huskyb12 psal:
Michal Dk psal:

Mám goodCo te trápí .

Netrápí mě nic, ale sere mě cena plynu. Vloni sem v tom byl za 1500/měsíc a teď 3700 sick
Ano, byl jsem u BE bigsmile

Hele já u BE nebyl a budu na tom uplně stejně,protože jsem to kokot nazafixovalbadna čerpadlo jsem se ptal kamaráda co to dělá a ten mi řek,že zatím je pořád levnější plyn.Ale silně uvažuji o fotovoltaice.

Snad budu mít fotovolty do konce dubna, tak pak budu moct poreferovat


The father of the little princess of the dawn
corimec (Člen)
30.01.2022 19:31:56
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Baltazar psal:
corimec psal:
huskyb12 psal:


Netrápí mě nic, ale sere mě cena plynu. Vloni sem v tom byl za 1500/měsíc a teď 3700 sick
Ano, byl jsem u BE bigsmile

Hele já u BE nebyl a budu na tom uplně stejně,protože jsem to kokot nazafixovalbadna čerpadlo jsem se ptal kamaráda co to dělá a ten mi řek,že zatím je pořád levnější plyn.Ale silně uvažuji o fotovoltaice.

Snad budu mít fotovolty do konce dubna, tak pak budu moct poreferovat

určitě to sem hoďgoodgoodminulý týden už to zapojovali kolegovi z práce.Dal za 200 + 200 dotace,tak jsem zvědavý.Já se na to dívám tak,že 200 tisíc v bance mi nevydělá vůbec nicsickkdyž je vyhodim na střechu tak by tam mělo být větší zhodnoceníidontknow

Ondráš (Člen)
30.01.2022 20:35:32
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

2 Houska:
Naši dělali TČ 4 roky zpět. Tehdy to vyšlo na cca 150 tis. (zbytek zaplatily dotace). Ta cena je dneska asi nepodstatná. Předělávali kotel na uhlí (Slokov).
Barák je cca 12x8m, přízemí + 1 patro. Přízemí staré 100 let, první patro stavěli v 70. letech. Tomu odpovidá i izolace. Okna mají stará cca 6-7 let. Přízemí uvnitř rekonstruované přibližně ve stejné době. Jediné co je trochu lépe zaizolované je střecha, která se dělal nová před cca 10 lety.
V domě žijí segra se synem (přízemí) a moji rodiče (1. patro), takže v zásadě 2 rodiny. Všechno je na elektriku (topení, vaření, voda).
To jen abys věděl k čemu to vztáhnout.

Taky byli u BE, ale teď už jsou někde jinde (myslím, že ČEZ, ale nevím to jistě). Zálohy platí 6000,-/měsíc a podle toho co sledují spotřebu, tak se do toho prý vejdou tzn., měli by se vejít s elektrikou do 36 000,-/rok.
Ale jak píšu... Je to za 2 rodiny a u nich je permanentně 23°C.

Kdybys chtěl něco konkrétního, tak se můžu ještě dozeptat.

Já se tím taky začínám zabývat, ale zatím spíše zkoumám možnosti. Je toho spousta (VZT, podlahové topení vodní, podlahové elektrické, TČ s radiátory...). Každý má něco, ale všechny mají společné to, že to stojí celkem dost i s dotacema.help


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Ondráš (Člen)
30.01.2022 20:51:38
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Ondráš psal:

Zálohy platí 6000,-/měsíc a podle toho co sledují spotřebu, tak se do toho prý vejdou tzn., měli by se vejít s elektrikou do 36 000,-/rok.

Pro upřesnění:
6000,-/měsíc platí zálohy dohromady, ale na rodinu to vychází 36 000,-/rok.


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Michal Dk (Člen)
30.01.2022 20:52:46
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

corimec psal:
Baltazar psal:
corimec psal:


Hele já u BE nebyl a budu na tom uplně stejně,protože jsem to kokot nazafixovalbadna čerpadlo jsem se ptal kamaráda co to dělá a ten mi řek,že zatím je pořád levnější plyn.Ale silně uvažuji o fotovoltaice.

Snad budu mít fotovolty do konce dubna, tak pak budu moct poreferovat

určitě to sem hoďgoodgoodminulý týden už to zapojovali kolegovi z práce.Dal za 200 + 200 dotace,tak jsem zvědavý.Já se na to dívám tak,že 200 tisíc v bance mi nevydělá vůbec nicsickkdyž je vyhodim na střechu tak by tam mělo být větší zhodnoceníidontknow

Můžu se zeptat včem bude to zhodnocení ?

Michal Dk (Člen)
30.01.2022 20:59:17
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

huskyb12 psal:
Michal Dk psal:

Mám goodCo te trápí .

Netrápí mě nic, ale sere mě cena plynu. Vloni sem v tom byl za 1500/měsíc a teď 3700 sick
Ano, byl jsem u BE bigsmile

Hele vytapim cca 350 m2 platím elektriku celkem za dům 3500kč měs. X 11 měs.Mám zafix na 3 roky za 2,25kč kw nyní je 4,20kč Kč tj reálně 7 000kč za novy ceny.Plyn u mě neni. Dostal jsem dotaci  127 tis na pořízení ekol vytápění.

Michal Dk (Člen)
30.01.2022 21:11:04
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Baltazar psal:
corimec psal:
huskyb12 psal:


Netrápí mě nic, ale sere mě cena plynu. Vloni sem v tom byl za 1500/měsíc a teď 3700 sick
Ano, byl jsem u BE bigsmile

Hele já u BE nebyl a budu na tom uplně stejně,protože jsem to kokot nazafixovalbadna čerpadlo jsem se ptal kamaráda co to dělá a ten mi řek,že zatím je pořád levnější plyn.Ale silně uvažuji o fotovoltaice.

Snad budu mít fotovolty do konce dubna, tak pak budu moct poreferovat

Co vod toho čekáš?

corimec (Člen)
30.01.2022 21:35:09
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Michal Dk psal:
corimec psal:
Baltazar psal:


Snad budu mít fotovolty do konce dubna, tak pak budu moct poreferovat

určitě to sem hoďgoodgoodminulý týden už to zapojovali kolegovi z práce.Dal za 200 + 200 dotace,tak jsem zvědavý.Já se na to dívám tak,že 200 tisíc v bance mi nevydělá vůbec nicsickkdyž je vyhodim na střechu tak by tam mělo být větší zhodnoceníidontknow

Můžu se zeptat včem bude to zhodnocení ?

Zhodnocení? Prachy  na účtě nemají žádný zhodnocení.Očekávám,že bych měl být v elektřině alespon trošku soběstačný a samozřejmě očekávám finnanční úspory.Kdybych to zafixoval jako ty na 3 roky tak to samozřejmě neřeším.Fakt nevím,uvidím.Plyn i elektřinu mám u ČEZ  a už mi poslali dopis,že jdu o 100%badtak že z nějakých 6000 bych ted mel platit 12000 jen za energie.No to je k zblití

Michal Dk (Člen)
30.01.2022 22:02:22
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

corimec psal:
Michal Dk psal:
corimec psal:


určitě to sem hoďgoodgoodminulý týden už to zapojovali kolegovi z práce.Dal za 200 + 200 dotace,tak jsem zvědavý.Já se na to dívám tak,že 200 tisíc v bance mi nevydělá vůbec nicsickkdyž je vyhodim na střechu tak by tam mělo být větší zhodnoceníidontknow

Můžu se zeptat včem bude to zhodnocení ?

Zhodnocení? Prachy  na účtě nemají žádný zhodnocení.Očekávám,že bych měl být v elektřině alespon trošku soběstačný a samozřejmě očekávám finnanční úspory.Kdybych to zafixoval jako ty na 3 roky tak to samozřejmě neřeším.Fakt nevím,uvidím.Plyn i elektřinu mám u ČEZ  a už mi poslali dopis,že jdu o 100%badtak že z nějakých 6000 bych ted mel platit 12000 jen za energie.No to je k zblití

Já jen aby jsi nebyl zklamanej Pokud se nepletu tak FVE je dnes s ukládáním do baterii.Do sítě nesmíš dodávat. Od cca Listopadu do Března ti FVE vyrobí za měsíc cca 100 kw pak vyroba el. Narůstá takže nebudeš vědět kam s ni. Denně ti v průměru vyrobí 5 kw FVE 25-30 kw za hodinu.Takže by bylo vhodné pořídit El.Auto Vyroba v zim měs je spíše směšná . Pokud někdo nepovolí aby člověk měl svůj El účet vyrobil jsem 8000 kw v létě spotřeboval jsem 14000 kw  doplatim rozdíl tak to za mě nemá cenu že bych cokoli vydělal.FVE mám již 7 let 10 kw vykonu.

Petr J. (Člen)
30.01.2022 22:27:33
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Michal Dk psal:

....... Pokud se nepletu tak FVE je dnes s ukládáním do baterii.Do sítě nesmíš dodávat. Od cca Listopadu do Března ti FVE vyrobí za měsíc cca 100 kw pak vyroba el. Narůstá takže nebudeš vědět kam s ni...............

...aby mělo smysl, musí člověk mít elektro auto, které používá jako uložiště....ale raději s ním nejezdí bigsmilebigsmilebigsmile

Petr J. (Člen)
30.01.2022 22:31:09
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Ondráš psal:

Já se tím taky začínám zabývat, ale zatím spíše zkoumám možnosti. Je toho spousta (VZT, podlahové topení vodní, podlahové elektrické, TČ s radiátory...). Každý má něco, ale všechny mají společné to, že to stojí celkem dost i s dotacema.help

...má smysl pouze u starých domů (s velkou tepelnou ztrátou), nemá smysl u novostaveb (s malou tepelnou ztrátou), tam stále vede plyn....

V rámci rekonstrukce je ale nutno měnit celý rozvod vytápění, TČ pracuje na nízkoteplotním spádu, tedy je nutno adekvátně upravit otopná tělesa (zvětšit)....

Michal Dk (Člen)
30.01.2022 22:41:50
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Petr J. psal:
Ondráš psal:

Já se tím taky začínám zabývat, ale zatím spíše zkoumám možnosti. Je toho spousta (VZT, podlahové topení vodní, podlahové elektrické, TČ s radiátory...). Každý má něco, ale všechny mají společné to, že to stojí celkem dost i s dotacema.help

...má smysl pouze u starých domů (s velkou tepelnou ztrátou), nemá smysl u novostaveb (s malou tepelnou ztrátou), tam stále vede plyn....

V rámci rekonstrukce je ale nutno měnit celý rozvod vytápění, TČ pracuje na nízkoteplotním spádu, tedy je nutno adekvátně upravit otopná tělesa (zvětšit)....

Dovolím si nesouhlasit naopak staré domy mají predimenzovany topný system zejména samotiž predimenzovane radiátory naprosto vhodně pro Tč .Ověřeno.

Lihy (Člen)
30.01.2022 22:50:14
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Petr J. psal:

...má smysl pouze u starých domů (s velkou tepelnou ztrátou), nemá smysl u novostaveb (s malou tepelnou ztrátou), tam stále vede plyn....

V rámci rekonstrukce je ale nutno měnit celý rozvod vytápění, TČ pracuje na nízkoteplotním spádu, tedy je nutno adekvátně upravit otopná tělesa (zvětšit)....

Ještě bych doplnil, že při současném vývoji cen energií a stavebních materiálů, bych zvažoval raději investici do produktů z merino vlny a kajčího peří bigsmile

Ondráš (Člen)
31.01.2022 03:40:55
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Petr J. psal:

...má smysl pouze u starých domů (s velkou tepelnou ztrátou), nemá smysl u novostaveb (s malou tepelnou ztrátou), tam stále vede plyn....

Jsou místa, kde stále plyn není a nikdy nebude (tím spíše, když se jeho ceny zvyšují).help


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Banditatom (Člen)
31.01.2022 06:15:57
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Michal Dk psal:
Petr J. psal:
Ondráš psal:

Já se tím taky začínám zabývat, ale zatím spíše zkoumám možnosti. Je toho spousta (VZT, podlahové topení vodní, podlahové elektrické, TČ s radiátory...). Každý má něco, ale všechny mají společné to, že to stojí celkem dost i s dotacema.help

...má smysl pouze u starých domů (s velkou tepelnou ztrátou), nemá smysl u novostaveb (s malou tepelnou ztrátou), tam stále vede plyn....

V rámci rekonstrukce je ale nutno měnit celý rozvod vytápění, TČ pracuje na nízkoteplotním spádu, tedy je nutno adekvátně upravit otopná tělesa (zvětšit)....

Dovolím si nesouhlasit naopak staré domy mají predimenzovany topný system zejména samotiž predimenzovane radiátory naprosto vhodně pro Tč .Ověřeno.

Dovolim si nesouhlasit.


"Jsem Mrakomor, pán všeho nečasu!" " No tač on maj lahváč"
tachec (Člen)
31.01.2022 06:41:43
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Ondráš psal:
Petr J. psal:

...má smysl pouze u starých domů (s velkou tepelnou ztrátou), nemá smysl u novostaveb (s malou tepelnou ztrátou), tam stále vede plyn....

Jsou místa, kde stále plyn není a nikdy nebude (tím spíše, když se jeho ceny zvyšují).help

Ano, třeba u nás plyn také není a nikdy nebude a tak jedu již 5 let na tepelné čerpadlo - vzduch/voda. Jedná se o starý cihlový dům se zateplením a po výměně oken - tepelné ztráty tam jsou celkem velké, vytápěná plocha cca 150m2.
Vytápíme na 23 stupňů + ohřev vody do 300 litrové nádrže. Ideální by bylo podlahové topení, protože se nemusí čerpadlo natápět na vysokou teplotu vody, ale to nemáme, takže klasické topení: korado/radik.

Roční náklady:

- topení cca 5MWh
- ohřev teplé vody cca 1,5MWh
(jsou to ověřené hodnoty přímo z TČ)

Doteď náklady na topení byly skoro stejné jako na pořízení hnědého uhlí, kterým jsme topili předtím, ale když k tomu připočítám běhání ke kotli, čištění, smrad a bordel, tak je to neporovnatelné. O TČ ani nevím, že tam je - to si žije vlastním životem.

Teď budou náklady samozřejmě vyšší, takže také uvažuji o fotovoltaice - akorát tam mě odrazuje problematika ukládání - dnešní baterie pořád za nic nestojí a dlouho nevydrží.

Lepší varianta TČ je země/voda nebo voda/voda, ale to se dá realizovat jen někdy.

Kdyby jsi to chtěl vidět v reálu, tak můžeš přijet na exkurzi...


▀▄▀▄▀▄...sem se to nemělo nikdy dostat...▄▀▄▀▄▀
tachec (Člen)
31.01.2022 06:48:30
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Banditatom psal:
Michal Dk psal:
Petr J. psal:

...má smysl pouze u starých domů (s velkou tepelnou ztrátou), nemá smysl u novostaveb (s malou tepelnou ztrátou), tam stále vede plyn....

V rámci rekonstrukce je ale nutno měnit celý rozvod vytápění, TČ pracuje na nízkoteplotním spádu, tedy je nutno adekvátně upravit otopná tělesa (zvětšit)....

Dovolím si nesouhlasit naopak staré domy mají predimenzovany topný system zejména samotiž predimenzovane radiátory naprosto vhodně pro Tč .Ověřeno.

Dovolim si nesouhlasit.

Je potřeba si uvědomit jednu věc - zatímco při topení v klasickém kotli se voda dala ohřát na vysokou teplotu, až skoro k bodu varu, tak tepelné čerpadlo (to lepší) je schopné ohřát vodu na cca 55 stupňů a víc prostě nedá.

Proto je pro něj lepší podlahové vytápění, kde se to nemusí ohřívat na tak vysokou teplotu, ale i klasické radiátory to zvládne. U starých obrovských litinových radiátorů už to může být trochu problém...


▀▄▀▄▀▄...sem se to nemělo nikdy dostat...▄▀▄▀▄▀
Banditatom (Člen)
31.01.2022 11:45:08
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

tachec psal:
Banditatom psal:
Michal Dk psal:


Dovolím si nesouhlasit naopak staré domy mají predimenzovany topný system zejména samotiž predimenzovane radiátory naprosto vhodně pro Tč .Ověřeno.

Dovolim si nesouhlasit.

Je potřeba si uvědomit jednu věc - zatímco při topení v klasickém kotli se voda dala ohřát na vysokou teplotu, až skoro k bodu varu, tak tepelné čerpadlo (to lepší) je schopné ohřát vodu na cca 55 stupňů a víc prostě nedá.

Proto je pro něj lepší podlahové vytápění, kde se to nemusí ohřívat na tak vysokou teplotu, ale i klasické radiátory to zvládne. U starých obrovských litinových radiátorů už to může být trochu problém...

Dit to rikam....davat na stary topny system tepelne cerpadlo je chujovina nejvetsiho razu!


"Jsem Mrakomor, pán všeho nečasu!" " No tač on maj lahváč"
Petr J. (Člen)
31.01.2022 11:47:32
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Banditatom psal:

Dit to rikam....davat na stary topny system tepelne cerpadlo je chujovina nejvetsiho razu!

...házení perel sviním...klííd...nerozčiluj se, je to marný, je to marný, je to marný..... bigsmilebigsmile

Michal Dk (Člen)
31.01.2022 16:05:49
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Vlastní zkušenosti ?

huskyb12 (Administrator)
31.01.2022 18:25:00
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Tepelná ztráta domu je podle původního projektu 7,6 kW. Ale hned při stavbě sme zateplili, jak fasádu, tak půdu, čili reálně to bude míň.
Vytápím cca 130 m2 podlahovkou (jeden okruh), jedinej radiátor je v garáži a tam komfortní teplotu neočekávám. Na stání u ponku sou samozřejmě nejlepší gumáky, klidně vobě boty levý :)
V koupelnách sou navíc žebříky, ale slouží jako věšáky, na hlavicích je 2.

Všichni melou, že zem voda je nejúčinnější, ale sou tam vysoký nároky na prostor, bohužel nikde jsem nenašel jak má bejt ten kolektor velkej a zemní práce taky stojí randál. Čili nejednodušší řešení je vzduch voda.

Pro mě je teď složitá otázka (nerozumim tomu), když zahodim kondenzační plynovej kotel a nahradím ho TČ, ušetřím ? Jak je to s elektikou, dostanu nějakou lepší sazbu - je ta lepší sazba jen na TČ nebo na všechny spotřebiče ?

Aktuálně platim trojku za el. a skoro štyrku za plyn, to je dopíče 80 kolíků/rok. Když to stáhnu na 50 ? Mám to (po dotaci) za 5, 6 let doma ...
Nebo vymejšlim píčoviny, páč plyn bude za 3 měsíce na starejch cenách - jářku, to nebude, což ?

p.s. všem důležitejm už sem volal :) Vo kafeti u Tachece uvažuju :)


ale di, Ty brepto ...
Ondráš (Člen)
31.01.2022 19:49:27
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

huskyb12 psal:

Všichni melou, že zem voda je nejúčinnější, ale sou tam vysoký nároky na prostor, bohužel nikde jsem nenašel jak má bejt ten kolektor velkej a zemní práce taky stojí randál. Čili nejednodušší řešení je vzduch voda.

Já jsem se bavil s nějakýma architektama (jasně... architekt, nekamenujte mě), ale podle jejich zkušeností jsou dnešní vzduch/voda už dostatečně výkonné a pokud nedělám novostavbu, kde počítám s tím, že se budou dělat zemní práce, tak u existujících baráků je vzduch/voda vzhledem k náročnosti ostatních verzí nejlepší řešení.

huskyb12 psal:

Pro mě je teď složitá otázka (nerozumim tomu), když zahodim kondenzační plynovej kotel a nahradím ho TČ, ušetřím ? Jak je to s elektikou, dostanu nějakou lepší sazbu - je ta lepší sazba jen na TČ nebo na všechny spotřebiče ?

Dostaneš D57D (20h nízký/4h vysoký). Tarif je pro všechno doma. Nemáš speciální měřák na TČ.


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
mr.BSE (Člen)
01.02.2022 11:07:28
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Jak už psal šéf - mám TČ 12kW (8kW čerpadlo, zbytek 2x elektro spirála (1x bojler, 1x podlaha). Podlahová plocha 105m2. Rok a půl tam bydlím, takže už mám vyzkoušeny všechny stavy počasí.

Doma nastaveno 23° na topení, 25°na chlazení - v létě tím chladím do podlahy (to je snad ještě lepší funkce, než topení smile1 )
Zálohy platím 2660Kč, vraceli mi 9800Kč a to všechno v baráku jede na elektriku. Jedno léto si odladíš chlazení a jednu zimu topení (trošku natvarovat ekvitermu) a pak nic neřešíš.

Ovládání z mobilu/komplu kdekoliv za peníze . Lokálně přes wifi zadarmiko, nebo pokud máš veřejnou IP tak zadarmo i mimo dům.

Když jsem během toho ladění potřeboval pomoc, tak technika máš k dispozici 7dní v týdnu v nějakých rozumných hodinách.
Všechno jsme vyřešili po telefonu. Příklad - volal jsem, že se mi v létě sráží voda na dlažbě. Mrknul na to vzdáleně, řekl mi , že jsem kokot a nastavil správné teploty a byl klid smile1

Porovnání s kondenzačním kotlem bohužel nemám.

Kdybys chtěl něco konkrétního, klidně volej 777177367cool


Second Class Citizen
1130 Café Racer
mr.BSE (Člen)
01.02.2022 11:20:36
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

ještě doplnění - je to vzduch/voda. Český výrobce vnitřní jednotky/ japonská venkovní jednotka.
Záruka na komplet TČ 7let bez podmínek.

Nádrže na TUV a vyrovnávací pro nádrž pro ÚT mám Dražice- velká výhoda oproti monoblokům s integrovaným bojlerem (zásobníkem na TUV) v možnostech případné opravy/výměny.

Pokud teď nemáš, tak rozhodně doporučuju tu vyrovnávací nádrž pro ÚT - bez toho nemůžeš mj. chladit.
Pak doplníš dvě expanzky pro ÚT a TUV.


Second Class Citizen
1130 Café Racer
Mour (Člen)
01.02.2022 14:31:01
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

BSE: pro Huskyho příliš odborné bigsmile   
....stačí mu napsat, že s 6kW čerpadlem a s ohřevem TUV ve svém domě budeš mít spotřebu za rok cca 6Mwh + 1MWh za TUV a asi 4MWh za elektřinu.
Součet je 11MwH při současné! ceně 4.400,- za 1MWh, (sazba D57d) takže celkem za rok 48.400,-Kč, měsíčně 4.000,- Kč
S programem zelená úsporám nepočítej, bo máš nový dům a vytápění plynem.
Cena 6kW tepelka vč. TUV je s instalací cca 200 tis. Kč a systém nech na instalační firmě.

huskyb12 (Administrator)
01.02.2022 15:16:52
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Mour psal:

BSE: pro Huskyho příliš odborné bigsmile   
....stačí mu napsat, že s 6kW čerpadlem a s ohřevem TUV ve svém domě budeš mít spotřebu za rok cca 6Mwh + 1MWh za TUV a asi 4MWh za elektřinu.
Součet je 11MwH při současné! ceně 4.400,- za 1MWh, (sazba D57d) takže celkem za rok 48.400,-Kč, měsíčně 4.000,- Kč
S programem zelená úsporám nepočítej, bo máš nový dům a vytápění plynem.
Cena 6kW tepelka vč. TUV je s instalací cca 200 tis. Kč a systém nech na instalační firmě.

Takhle sem to přesně chtěl. Co se dotace tejká, mám prej nárok i při přechodu z plynu.
Jaks přišel na 6kW ? Mělo by to odpovídat tepelný ztrátě domu, ni ?
Dík bro good


ale di, Ty brepto ...
mr.BSE (Člen)
01.02.2022 16:11:29
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Mour psal:

BSE: pro Huskyho příliš odborné bigsmile   
....stačí mu napsat, že s 6kW čerpadlem a s ohřevem TUV ve svém domě budeš mít spotřebu za rok cca 6Mwh + 1MWh za TUV a asi 4MWh za elektřinu.
Součet je 11MwH při současné! ceně 4.400,- za 1MWh, (sazba D57d) takže celkem za rok 48.400,-Kč, měsíčně 4.000,- Kč
S programem zelená úsporám nepočítej, bo máš nový dům a vytápění plynem.
Cena 6kW tepelka vč. TUV je s instalací cca 200 tis. Kč a systém nech na instalační firmě.

OK bigsmile

Takže čerpadlo 12kW, roční vyúčtování (tarif D57d)- celková spotřeba 4,89900 MWh, cena s DPH 21 760,72Kč.
Topení/chlazení/TUV a komplet spotřeba celé domácnosti ve dvou lidech.

Už je to lepší? smile1


Second Class Citizen
1130 Café Racer
Mour (Člen)
01.02.2022 16:15:29
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

huskyb12 psal:
Mour psal:

BSE: pro Huskyho příliš odborné bigsmile   
....stačí mu napsat, že s 6kW čerpadlem a s ohřevem TUV ve svém domě budeš mít spotřebu za rok cca 6Mwh + 1MWh za TUV a asi 4MWh za elektřinu.
Součet je 11MwH při současné! ceně 4.400,- za 1MWh, (sazba D57d) takže celkem za rok 48.400,-Kč, měsíčně 4.000,- Kč
S programem zelená úsporám nepočítej, bo máš nový dům a vytápění plynem.
Cena 6kW tepelka vč. TUV je s instalací cca 200 tis. Kč a systém nech na instalační firmě.

Takhle sem to přesně chtěl. Co se dotace tejká, mám prej nárok i při přechodu z plynu.
Jaks přišel na 6kW ? Mělo by to odpovídat tepelný ztrátě domu, ni ?
Dík bro good

Bro: Psal jsi, že před zateplením jsi měl ztrátu něco přes 7kW a zateplení cirka 2 kW a něco ubere + 1 kW výkonu TČ potřebuješ na TUV takže = 6kW
Jestli na barák vyřídíš dotaci na TČ tak mě tu firmu pošli a dostanou 1/3 z poskytnuté dotace na ruku goodbigsmile ...jinak největší banditguru přes TČ je Karlos good

Mour (Člen)
01.02.2022 16:19:18
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

mr.BSE psal:
Mour psal:

BSE: pro Huskyho příliš odborné bigsmile   
....stačí mu napsat, že s 6kW čerpadlem a s ohřevem TUV ve svém domě budeš mít spotřebu za rok cca 6Mwh + 1MWh za TUV a asi 4MWh za elektřinu.
Součet je 11MwH při současné! ceně 4.400,- za 1MWh, (sazba D57d) takže celkem za rok 48.400,-Kč, měsíčně 4.000,- Kč
S programem zelená úsporám nepočítej, bo máš nový dům a vytápění plynem.
Cena 6kW tepelka vč. TUV je s instalací cca 200 tis. Kč a systém nech na instalační firmě.

OK bigsmile

Takže čerpadlo 12kW, roční vyúčtování (tarif D57d)- celková spotřeba 4,89900 MWh, cena s DPH 21 760,72Kč.
Topení/chlazení/TUV a komplet spotřeba celé domácnosti ve dvou lidech.

Už je to lepší? smile1

good ..tak se bavme!...jak tady kdysi před 16-ti lety jeden parťák psal "Okázaná platí" goodbigsmilebigsmile

tachec (Člen)
01.02.2022 17:09:36
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Ondráš psal:
huskyb12 psal:

Všichni melou, že zem voda je nejúčinnější, ale sou tam vysoký nároky na prostor, bohužel nikde jsem nenašel jak má bejt ten kolektor velkej a zemní práce taky stojí randál. Čili nejednodušší řešení je vzduch voda.

Já jsem se bavil s nějakýma architektama (jasně... architekt, nekamenujte mě), ale podle jejich zkušeností jsou dnešní vzduch/voda už dostatečně výkonné a pokud nedělám novostavbu, kde počítám s tím, že se budou dělat zemní práce, tak u existujících baráků je vzduch/voda vzhledem k náročnosti ostatních verzí nejlepší řešení.

huskyb12 psal:

Pro mě je teď složitá otázka (nerozumim tomu), když zahodim kondenzační plynovej kotel a nahradím ho TČ, ušetřím ? Jak je to s elektikou, dostanu nějakou lepší sazbu - je ta lepší sazba jen na TČ nebo na všechny spotřebiče ?

Dostaneš D57D (20h nízký/4h vysoký). Tarif je pro všechno doma. Nemáš speciální měřák na TČ.

A netřeba ten tarif vůbec rešit - sazba za vysoký a nízký tarif je úplně stejná...


▀▄▀▄▀▄...sem se to nemělo nikdy dostat...▄▀▄▀▄▀
nicola.foxx (Člen)
01.02.2022 17:16:29
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Sem ti dal u pifka brouka do hlavy co bigsmile
Ty jsi vychechtanej. Já musím nejdřív znásilnit ČEZ distribuci, aby mě připojil. Pak teprve budu řešit tepelko, protože 3x16A jističe mně tepelko o výkonu na tepelnou ztrátu cca 15KW neutáhnou.


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Baltazar (Člen)
01.02.2022 18:50:32
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Ondráš psal:

2 Houska:
Naši dělali TČ 4 roky zpět. Tehdy to vyšlo na cca 150 tis. (zbytek zaplatily dotace). Ta cena je dneska asi nepodstatná. Předělávali kotel na uhlí (Slokov).
Barák je cca 12x8m, přízemí + 1 patro. Přízemí staré 100 let, první patro stavěli v 70. letech. Tomu odpovidá i izolace. Okna mají stará cca 6-7 let. Přízemí uvnitř rekonstruované přibližně ve stejné době. Jediné co je trochu lépe zaizolované je střecha, která se dělal nová před cca 10 lety.
V domě žijí segra se synem (přízemí) a moji rodiče (1. patro), takže v zásadě 2 rodiny. Všechno je na elektriku (topení, vaření, voda).
To jen abys věděl k čemu to vztáhnout.

Taky byli u BE, ale teď už jsou někde jinde (myslím, že ČEZ, ale nevím to jistě). Zálohy platí 6000,-/měsíc a podle toho co sledují spotřebu, tak se do toho prý vejdou tzn., měli by se vejít s elektrikou do 36 000,-/rok.
Ale jak píšu... Je to za 2 rodiny a u nich je permanentně 23°C.

Kdybys chtěl něco konkrétního, tak se můžu ještě dozeptat.

Já se tím taky začínám zabývat, ale zatím spíše zkoumám možnosti. Je toho spousta (VZT, podlahové topení vodní, podlahové elektrické, TČ s radiátory...). Každý má něco, ale všechny mají společné to, že to stojí celkem dost i s dotacema.help

Hele 72000 za barák s tepelkem, je fakt dost


The father of the little princess of the dawn
Michal Dk (Člen)
01.02.2022 21:12:58
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

ABik (Člen)
01.02.2022 23:12:17
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Michal Dk psal:

Neni čerpadlo jako čerpadlo https://www.abeceda-cerpadel.cz/?downlo … beceda.pdf

Dá se někde zjistit v jakém bodě se SCOP určovalo?

Michal Dk (Člen)
02.02.2022 07:03:26
Offline
Michal Dk (Člen)
02.02.2022 07:08:31
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krok … o-cerpadla Rozdíly ve spotřebě jsou velký.

Ondráš (Člen)
02.02.2022 12:03:06
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Baltazar psal:

Hele 72000 za barák s tepelkem, je fakt dost

Spotreba ve obdobi 31.5.2020 - 21.4.2021 celkem 14,234 MWh
Byli u BE a menili to nekdy tesne potom co BE padnul. Tehdy ty ceny asi nebyly nejlepsi.help


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
karlos100 (Člen)
02.02.2022 12:24:54
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

To se to tu rozjelo, drbárna jak na ksichtbůkubigsmile


...a bude hůř!
Inženýrek (Člen)
02.02.2022 13:17:18
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Ondráš psal:
Baltazar psal:

Hele 72000 za barák s tepelkem, je fakt dost

Spotreba ve obdobi 31.5.2020 - 21.4.2021 celkem 14,234 MWh
Byli u BE a menili to nekdy tesne potom co BE padnul. Tehdy ty ceny asi nebyly nejlepsi.help

Nejede na ně ještě nějakej soused s černou přípojkou? smile1
Pro porovnání... máme v baráku dva byty, celková vytápěná plocha cca 200m2, bez zateplení rok 1980.
TČ 16kW čína za 55tis. (3 roky staré), v dílně jedou furt nějaký mašiny (svářečka, soustruh, kompresor...), TUV teda v létě hřejeme fotovoltaikou a při velký zimě se občas přitopí dřevem. Otopný systém předělaný do mědi + radiátory.
Nicméně celková roční spotřeba 9,5MWh.
14MWh mi příjde jako hrozně velká spotřeba, pokud si teda netopí na 30°C
Teď řeším barák, kde jede taky vše v elektrice, 140m2, topení klimatizací (TČ vzduch/vzduch) a za posledních 5 let je spotřeba 4,2-4,6 MWh


* Je těžké býti kokotem, konkurence je veliká. *
* Žíj abys jezdil, jezdi abys žil! *
Ondráš (Člen)
02.02.2022 17:06:22
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Inženýrek psal:

Nejede na ně ještě nějakej soused s černou přípojkou? smile1
Pro porovnání... máme v baráku dva byty, celková vytápěná plocha cca 200m2, bez zateplení rok 1980.
TČ 16kW čína za 55tis. (3 roky staré), v dílně jedou furt nějaký mašiny (svářečka, soustruh, kompresor...), TUV teda v létě hřejeme fotovoltaikou a při velký zimě se občas přitopí dřevem. Otopný systém předělaný do mědi + radiátory.
Nicméně celková roční spotřeba 9,5MWh.
14MWh mi příjde jako hrozně velká spotřeba, pokud si teda netopí na 30°C
Teď řeším barák, kde jede taky vše v elektrice, 140m2, topení klimatizací (TČ vzduch/vzduch) a za posledních 5 let je spotřeba 4,2-4,6 MWh

Hale nevim... Ptal jsem se kolik spotrebovali a poslali mi tohle cislo. Jak jsem koupil, tak predavam.help


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
K.a.s.y.m. (Člen)
02.02.2022 18:39:23
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Ondráš psal:
Inženýrek psal:

Nejede na ně ještě nějakej soused s černou přípojkou? smile1
Pro porovnání... máme v baráku dva byty, celková vytápěná plocha cca 200m2, bez zateplení rok 1980.
TČ 16kW čína za 55tis. (3 roky staré), v dílně jedou furt nějaký mašiny (svářečka, soustruh, kompresor...), TUV teda v létě hřejeme fotovoltaikou a při velký zimě se občas přitopí dřevem. Otopný systém předělaný do mědi + radiátory.
Nicméně celková roční spotřeba 9,5MWh.
14MWh mi příjde jako hrozně velká spotřeba, pokud si teda netopí na 30°C
Teď řeším barák, kde jede taky vše v elektrice, 140m2, topení klimatizací (TČ vzduch/vzduch) a za posledních 5 let je spotřeba 4,2-4,6 MWh

Hale nevim... Ptal jsem se kolik spotrebovali a poslali mi tohle cislo. Jak jsem koupil, tak predavam.help

hele nemají to spíš blbě nastavený?? ta spotřeba je fakt hodně.to je spotřeba tak na klasický elektro kotel


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
nicola.foxx (Člen)
02.02.2022 19:31:34
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Je to nějaký vysoký číslo. Já jedu zatím tedy bez tepelka a spotřebu ve čtyřech lidech máme v průměru 8,2MW za rok. Všechno na elektriku včetně boileru (mimo topnou sezónu). S tím, tepelkem bych měl jít někam k 11MW. Rozdíl budu mít v tom, že nedám 40k za palivo do kotle. Dostanu s tím levnější tarif i když ten je teď u ČEZ 20 hodin denně 4,3 za Kw včetně přenosovky + dalších kokotin a 4h za 4,9KW.
Až dořeším tepelko s dotacema, tak budu mít paraelně rozjetou FVE 7-10KWp s baterkou. A jestli ty ceny energií pojedou dál tímhle tempem, tak se možná u FVE vyseru na dotace, abych to mohl klidně rozšířit na větší výkon.

Hrubý odhad na kompletní pořízení je okolo 700K s možností dotací 300K.
Otázka bude, jak budou dostupný kvalitní čerpadla a FVE a taky kapacita firem.


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Mour (Člen)
02.02.2022 19:34:57
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Ondráš psal:
Baltazar psal:

Hele 72000 za barák s tepelkem, je fakt dost

Spotreba ve obdobi 31.5.2020 - 21.4.2021 celkem 14,234 MWh
Byli u BE a menili to nekdy tesne potom co BE padnul. Tehdy ty ceny asi nebyly nejlepsi.help

....prosim te, nemas to zpleteny? ...BE krachlo az na podzim 2021!! ....takze za 14,234MWh pri sazbe D57d coz bylo kolem 2600,- MWh Kc by meli zaplatit 37.000,- Kc

Ondráš (Člen)
02.02.2022 20:01:49
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Mour psal:

....prosim te, nemas to zpleteny? ...BE krachlo az na podzim 2021!! ....takze za 14,234MWh pri sazbe D57d coz bylo kolem 2600,- MWh Kc by meli zaplatit 37.000,- Kc

Cena/zálohy které jsem uváděl, je při současné smlouvě.
Spotřeba je ještě z doby BE. Tehdy samozřejmě platili míň...


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Ondráš (Člen)
02.02.2022 20:06:31
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

K.a.s.y.m. psal:

hele nemají to spíš blbě nastavený?? ta spotřeba je fakt hodně.to je spotřeba tak na klasický elektro kotel

Až tam budu, tak se podívám přímo na kotel. Tam by to mělo být kolik si vzal.


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
XJelen (Člen)
03.02.2022 16:21:52
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

karlos100 psal:

To se to tu rozjelo, drbárna jak na ksichtbůkubigsmile

ty se netlem kokote a koukej poslat ňáký data bigsmilebigsmilebigsmile


Strýcfajtr !!!
huskyb12 (Administrator)
04.02.2022 07:48:05
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

XJelen psal:
karlos100 psal:

To se to tu rozjelo, drbárna jak na ksichtbůkubigsmile

ty se netlem kokote a koukej poslat ňáký data bigsmilebigsmilebigsmile

Klid, staví se :)
Jo dotace u mě nebude :(


ale di, Ty brepto ...
Marián (Člen)
04.02.2022 11:03:44
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Co koupit za 15 elektrokotel 9 kw, zazadat o sazbu 57 a neresit picoviny?
Dle me idealni reseni, neresis revize plynu, neresis vlastne nic, jen nesmi vypadnout elektrika, ale to je u cerpadla to samy.
Bez dotace je totiz cerpadlo nezivotaschopnej topnej system.


...sam mezi jebkarema...
karlos100 (Člen)
04.02.2022 11:07:13
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

XJelen psal:
karlos100 psal:

To se to tu rozjelo, drbárna jak na ksichtbůkubigsmile

ty se netlem kokote a koukej poslat ňáký data bigsmilebigsmilebigsmile

Rád bych, ale když tvoje panička slyší trávu růst, tak je vybrat jednotku dost oříšekhelpbigsmile


...a bude hůř!
Baltazar (Člen)
04.02.2022 12:48:00
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Jo taky si myslím, já k tomu jestě prdnu tu fotovoltáž

Marián psal:

Co koupit za 15 elektrokotel 9 kw, zazadat o sazbu 57 a neresit picoviny?
Dle me idealni reseni, neresis revize plynu, neresis vlastne nic, jen nesmi vypadnout elektrika, ale to je u cerpadla to samy.
Bez dotace je totiz cerpadlo nezivotaschopnej topnej system.


The father of the little princess of the dawn
Mour (Člen)
04.02.2022 14:08:27
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Marián psal:

Co koupit za 15 elektrokotel 9 kw, zazadat o sazbu 57 a neresit picoviny?
Dle me idealni reseni, neresis revize plynu, neresis vlastne nic, jen nesmi vypadnout elektrika, ale to je u cerpadla to samy.
Bez dotace je totiz cerpadlo nezivotaschopnej topnej system.

Jenom jednoduchý a neúplně přesný propočet: (neumím to jinak takže takto)

Když TČ spotřebuje za rok 6MWh elektřiny, tak při účinnosti TČ dejme tomu COP 3,5 vyrobí  21MWh tepla. Když stejné množství tepla se má vyrobit elektrokotlem tak spotřebuje stejné množství elektřiny tj 21MWh, to znamená částku x 4.400,- Kč/MWh = ročně 105.600,- Kč, za TČ se zaplatí 6MWh x 4.400,- 26.400,- Kč !!

Dál asi nemá cenu počítat bigsmile

Mour (Člen)
04.02.2022 14:11:00
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Baltazar psal:

Jo taky si myslím, já k tomu jestě prdnu tu fotovoltáž

Marián psal:

Co koupit za 15 elektrokotel 9 kw, zazadat o sazbu 57 a neresit picoviny?
Dle me idealni reseni, neresis revize plynu, neresis vlastne nic, jen nesmi vypadnout elektrika, ale to je u cerpadla to samy.
Bez dotace je totiz cerpadlo nezivotaschopnej topnej system.

...kolik kW budeš mít baterky? ....za tři-čtyři-pět hoin provozu elektrokotle si na 0 bigsmile

Baltazar (Člen)
04.02.2022 15:22:30
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

vůbec to nezpochybňuji, jen si uvědom, že mě topí elektrokotel max 5 hodin za den. Mám naprogramováno na čas od 3 do 5 a od 13 do 16 hod. Dnes třeba vůbec netopil od 13-16 hod. Mám tu 22 stupňů. Navíc stejně počítám, že na to kotel vůbec nepojede, polknou to lednice, pračka, mrazák, vaření, ohřev vody, klimatizace. Moje roční spotřeba elektriky byla dlouhodobě od 23 do 25000 za rok, komplet. Takže až mi skončí fixace, myslím že to trochu pomůže, abych neplatil nesmysl.

Mour psal:
Baltazar psal:

Jo taky si myslím, já k tomu jestě prdnu tu fotovoltáž

Marián psal:

Co koupit za 15 elektrokotel 9 kw, zazadat o sazbu 57 a neresit picoviny?
Dle me idealni reseni, neresis revize plynu, neresis vlastne nic, jen nesmi vypadnout elektrika, ale to je u cerpadla to samy.
Bez dotace je totiz cerpadlo nezivotaschopnej topnej system.

...kolik kW budeš mít baterky? ....za tři-čtyři-pět hoin provozu elektrokotle si na 0 bigsmile


The father of the little princess of the dawn
nicola.foxx (Člen)
04.02.2022 19:45:02
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Mour psal:
Marián psal:

Co koupit za 15 elektrokotel 9 kw, zazadat o sazbu 57 a neresit picoviny?
Dle me idealni reseni, neresis revize plynu, neresis vlastne nic, jen nesmi vypadnout elektrika, ale to je u cerpadla to samy.
Bez dotace je totiz cerpadlo nezivotaschopnej topnej system.

Jenom jednoduchý a neúplně přesný propočet: (neumím to jinak takže takto)

Když TČ spotřebuje za rok 6MWh elektřiny, tak při účinnosti TČ dejme tomu COP 3,5 vyrobí  21MWh tepla. Když stejné množství tepla se má vyrobit elektrokotlem tak spotřebuje stejné množství elektřiny tj 21MWh, to znamená částku x 4.400,- Kč/MWh = ročně 105.600,- Kč, za TČ se zaplatí 6MWh x 4.400,- 26.400,- Kč !!

Dál asi nemá cenu počítat bigsmile

A to je hodnota COP 3,5 už slušně na hovno. Běžně jsou na trhu i český čerpadla s hodnotou COP 5 a větší. Třeba https://www.zatopime.cz/detail-produktu/2 . A tu hodnotu SCOP mají 4,37 (sezóní hodnota na zimu) Vložíš 1KW a získáš 4,37.
Tahle firma je prý v pohodě, vyrábí to sami, jen pro mě je to na hovno se servisem, protože když se to posere, tak pojedou z Ostravy a zaplatí se raketa za výjezd.

Další tuzemská firma co vyrábí čerpadla je https://www.tepelna-cerpadla-mach.cz/ někde z okolí Brna a pak ještě jedna z Prahy Letňan https://www.masterenergy.cz/.


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Marián (Člen)
05.02.2022 11:32:24
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Myslim, ze baltazar to shrnul pekne, pokud mas relativne novej, zateplenej barak s podlahovym topenim, spotreba baraku se udrzi v rozumnych mezich.
Trosku mi to reseni kwh pripada jako kdyz si bohaty podnikatel koupi Skovej predrazenej mergl a resi, aby mu to co nejmin zralosmile1
Tady to si uz musi dat na váhu houska, co mu vyjde co se tyce ceny a proveditelnosti nejlip.


...sam mezi jebkarema...
huskyb12 (Administrator)
05.02.2022 12:12:08
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Marián psal:

Myslim, ze baltazar to shrnul pekne, pokud mas relativne novej, zateplenej barak s podlahovym topenim, spotreba baraku se udrzi v rozumnych mezich.
Trosku mi to reseni kwh pripada jako kdyz si bohaty podnikatel koupi Skovej predrazenej mergl a resi, aby mu to co nejmin zralosmile1
Tady to si uz musi dat na váhu houska, co mu vyjde co se tyce ceny a proveditelnosti nejlip.

Láďa má dřevostavbu, moc tomu příběhu nevěřím :) Znáš to, zapálíš svíčku a máš teplo, zhasne a je kosa :) Dřevostavba (s vyjímkou podlahy) nemá žádný akumulační schopnosti ...
Ale třeba choděj spát v pět nebo strašně chlastaj :)


ale di, Ty brepto ...
Baltazar (Člen)
05.02.2022 20:11:30
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

huskyb12 psal:
Marián psal:

Myslim, ze baltazar to shrnul pekne, pokud mas relativne novej, zateplenej barak s podlahovym topenim, spotreba baraku se udrzi v rozumnych mezich.
Trosku mi to reseni kwh pripada jako kdyz si bohaty podnikatel koupi Skovej predrazenej mergl a resi, aby mu to co nejmin zralosmile1
Tady to si uz musi dat na váhu houska, co mu vyjde co se tyce ceny a proveditelnosti nejlip.

Láďa má dřevostavbu, moc tomu příběhu nevěřím :) Znáš to, zapálíš svíčku a máš teplo, zhasne a je kosa :) Dřevostavba (s vyjímkou podlahy) nemá žádný akumulační schopnosti ...
Ale třeba choděj spát v pět nebo strašně chlastaj :)

jo chlapče jenže já mám pod střechou 48 cm vaty, celkově to mám přehnaně (v tý době co jsem stavěl) izolovaný. Teď jsem byl u kámoše bungalov a nad sádrou 20 cm vatu, prej to stačí. No nevím nevím. Ale s tím chlastem máš pravdu bigsmile
i když od silvestra jsem nepolkl hlt chlastu, mám pauzu do konce února. Pak to ale dohonímbigsmilebigsmile
bigsmilebigsmilebigsmile


The father of the little princess of the dawn
Americkej (Člen)
06.02.2022 13:54:17
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Vole Balťáku, ještě zkus devítiocasou kočku. U mě suchej Ounor trval pár hodin a ty jsem prospal, tak to šlo.


... vesnickej kluk a stále celkem spokojenej parchant ...
Baltazar (Člen)
06.02.2022 13:59:20
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

seru na nějakej únor, játro řeklo dost

Americkej psal:

Vole Balťáku, ještě zkus devítiocasou kočku. U mě suchej Ounor trval pár hodin a ty jsem prospal, tak to šlo.


The father of the little princess of the dawn
Petr J. (Člen)
06.02.2022 21:26:20
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Baltazar psal:

.....Teď jsem byl u kámoše bungalov a nad sádrou 20 cm vatu, prej to stačí. No nevím nevím.....

...to nestačilo ani před dvaceti lety....asi mu někdo dobře poradil, totiž co Čech to odborník...bigsmile

Mour (Člen)
07.02.2022 08:18:18
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Baltazar psal:

seru na nějakej únor, játro řeklo dost

Americkej psal:

Vole Balťáku, ještě zkus devítiocasou kočku. U mě suchej Ounor trval pár hodin a ty jsem prospal, tak to šlo.

..stáří je mrcha bigsmile

Mour (Člen)
07.02.2022 08:22:14
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Baltazar psal:

seru na nějakej únor, játro řeklo dost

Americkej psal:

Vole Balťáku, ještě zkus devítiocasou kočku. U mě suchej Ounor trval pár hodin a ty jsem prospal, tak to šlo.

https://www.youtube.com/watch?v=WKKQ7drsCbo

bigsmile

Marián (Člen)
07.02.2022 13:16:48
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Par baraku s elektrokotlem sem navrhoval, lidi co nechteli davat nesmysl do tepelka, pac na novej barak ti dotaci nikdo neda, tak sou spokojeny, i patrovej barak s trenkovou teplotou byl doted okolo 4500 zalohy, ted to pujde samo nahoru. U tebe bych to tipoval na zalohu okolo 4 i s bojlerem.
Ja zas naopak moc neverim pohadkam o cerpadlech s ucinnosti 1/5 smile1


...sam mezi jebkarema...
K.a.s.y.m. (Člen)
07.02.2022 13:42:31
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Marián psal:

Par baraku s elektrokotlem sem navrhoval, lidi co nechteli davat nesmysl do tepelka, pac na novej barak ti dotaci nikdo neda, tak sou spokojeny, i patrovej barak s trenkovou teplotou byl doted okolo 4500 zalohy, ted to pujde samo nahoru. U tebe bych to tipoval na zalohu okolo 4 i s bojlerem.
Ja zas naopak moc neverim pohadkam o cerpadlech s ucinnosti 1/5 smile1

Ja mam na bungalov zalohu 2700 s elektro kotlem a jak se psalo vejs..kotel topi 3-5 hodin denne vic ne..kdyz chceme odpoledne vetsi teplo hodim neco do kamen..mam rad zivej ohen.
Pri cene elektro kotle v pomeru k cerpadlu s fotovoltaikou..to bude navratnost az kdo vi kdy🤷


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Marián (Člen)
07.02.2022 14:10:59
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

K.a.s.y.m. psal:
Marián psal:

Par baraku s elektrokotlem sem navrhoval, lidi co nechteli davat nesmysl do tepelka, pac na novej barak ti dotaci nikdo neda, tak sou spokojeny, i patrovej barak s trenkovou teplotou byl doted okolo 4500 zalohy, ted to pujde samo nahoru. U tebe bych to tipoval na zalohu okolo 4 i s bojlerem.
Ja zas naopak moc neverim pohadkam o cerpadlech s ucinnosti 1/5 smile1

Ja mam na bungalov zalohu 2700 s elektro kotlem a jak se psalo vejs..kotel topi 3-5 hodin denne vic ne..kdyz chceme odpoledne vetsi teplo hodim neco do kamen..mam rad zivej ohen.
Pri cene elektro kotle v pomeru k cerpadlu s fotovoltaikou..to bude navratnost az kdo vi kdy🤷

To se tu snazim celou dobu rict, ze tepelko bez dotace je vicemene nesmysl. Jsem rad, ze i nekdo jiny napsal, ze tento system u novyho baraku celkem rozumne fungujegood

Jinak nejsem zadnej odpurce tepelnych cerpadel, jsem obecne odpurce dotovanejch veci, pac pokrivujou trzni prostredi. Bud fungujes a lidi si te koupi, nebo ses na hovno a lidi si te nekoupi, takhle by to melo normalne fungovat.


...sam mezi jebkarema...
huskyb12 (Administrator)
07.02.2022 16:14:54
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Hale, psát o tom, jak málo Ty nebo kámoš platíte mi je nahovmo. Po přechodu z DPI režimu na vaše ceny nikdy nedosáhnu. Co potřebuju vědět je spotřeba MWh/rok ...
Dík


ale di, Ty brepto ...
K.a.s.y.m. (Člen)
07.02.2022 17:02:48
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Marián psal:
K.a.s.y.m. psal:
Marián psal:

Par baraku s elektrokotlem sem navrhoval, lidi co nechteli davat nesmysl do tepelka, pac na novej barak ti dotaci nikdo neda, tak sou spokojeny, i patrovej barak s trenkovou teplotou byl doted okolo 4500 zalohy, ted to pujde samo nahoru. U tebe bych to tipoval na zalohu okolo 4 i s bojlerem.
Ja zas naopak moc neverim pohadkam o cerpadlech s ucinnosti 1/5 smile1

Ja mam na bungalov zalohu 2700 s elektro kotlem a jak se psalo vejs..kotel topi 3-5 hodin denne vic ne..kdyz chceme odpoledne vetsi teplo hodim neco do kamen..mam rad zivej ohen.
Pri cene elektro kotle v pomeru k cerpadlu s fotovoltaikou..to bude navratnost az kdo vi kdy🤷

To se tu snazim celou dobu rict, ze tepelko bez dotace je vicemene nesmysl. Jsem rad, ze i nekdo jiny napsal, ze tento system u novyho baraku celkem rozumne fungujegood

Jinak nejsem zadnej odpurce tepelnych cerpadel, jsem obecne odpurce dotovanejch veci, pac pokrivujou trzni prostredi. Bud fungujes a lidi si te koupi, nebo ses na hovno a lidi si te nekoupi, takhle by to melo normalne fungovat.

Taky jsem dost patral a ptal se lidi cim topi na kolik topi a kolik plati. A vzhledem k tomu ze mam novostavbu a relativne malou..cca 100 metru a na pudu jsme nacpali asi 45 cm vaty. Tak mi z toho elektrika vysla jako docela v pohode..coz se ukazalo jako pravda. Kdyby cca 5-7 kW cerpadlo vyslo do 50 tis...mozna bych o tom uvazoval,ale zatim to resit nebudu dokud kotel funguje😁


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
K.a.s.y.m. (Člen)
07.02.2022 17:06:07
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

huskyb12 psal:

Hale, psát o tom, jak málo Ty nebo kámoš platíte mi je nahovmo. Po přechodu z DPI režimu na vaše ceny nikdy nedosáhnu. Co potřebuju vědět je spotřeba MWh/rok ...
Dík

Cca 8..z toho 6,5 v levnym..staci😁


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Petr J. (Člen)
07.02.2022 18:04:23
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

K.a.s.y.m. psal:

Pri cene elektro kotle v pomeru k cerpadlu s fotovoltaikou..to bude navratnost az kdo vi kdy🤷

...nebude nikdy...resp. návratnost 10 let při životnosti 10 let....bigsmilebigsmile

K.a.s.y.m. (Člen)
07.02.2022 20:10:36
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Petr J. psal:
K.a.s.y.m. psal:

Pri cene elektro kotle v pomeru k cerpadlu s fotovoltaikou..to bude navratnost az kdo vi kdy🤷

...nebude nikdy...resp. návratnost 10 let při životnosti 10 let....bigsmilebigsmile

Podle me je v tom nejslabsi clanek akumulator..mozna kompresor..coz jsou bohuzel nejdrazsi komponenty😁


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Petr J. (Člen)
07.02.2022 21:42:14
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

K.a.s.y.m. psal:
Petr J. psal:
K.a.s.y.m. psal:

Pri cene elektro kotle v pomeru k cerpadlu s fotovoltaikou..to bude navratnost az kdo vi kdy🤷

...nebude nikdy...resp. návratnost 10 let při životnosti 10 let....bigsmilebigsmile

Podle me je v tom nejslabsi clanek akumulator..mozna kompresor..coz jsou bohuzel nejdrazsi komponenty😁

...kompresor, resp. spirálové čerpadlo, když odejde, je na výměnu celé čerpadlo a udávaná životnost je dle kolegů cca 10 let, samozřejmě může vydržet déle, ale také méně bigsmile

Baltazar (Člen)
08.02.2022 09:04:22
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Houska, tohle je moje spotřeba, poslední rok je danej tím, že karantény, online výuka, žena doma učila, více se vařilo, klimoška

http://www.suzukibandit.cz/openforum/uploads/23_eez.jpg

The father of the little princess of the dawn
Čigi (Člen)
08.02.2022 10:18:18
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

U kazdeho bude jakykoliv tepelny zdruj fungovat jinak.
Zasadni je kvalitni utesneni a zatepleni. Steny minimalne 20 cm. 40 neurazi. Vrch aspon ctyricet, nejlepe 60. Spodek aspon ctyricet, po obvode i vic. Problem jsou zakladove pasy, ktere nema tepelne zajistene skoro nikdo. Desky z penoveho skla jsou slusne drahe a staveni pouze na zakladovou desku, ulozenou na penove lamane sklo, nebo EPS ma stale velkou neduveru. Take otvory jsou orisek. Oken by melo byt co nejmene otviracich.
Takze skoro nikdo nevlastni idealni zaklad a proto je treba rozumne kombinovat od rekuperace s kvalitnim hlubokym a dlouhym pudnim registrem, fotovoltaikou, vodnimi solary, elektrikou od dodavatele a tepelnym vymenikem.
Pouze elektrika a plyn ma regulovatelnou ucinnost cely rok. Z tzv zeleneho vybaveni jsou vsechny cast roku elektrickymi primotopy, nebo chlazenim. Casto dodavaji v dobe, kdy netreba.
V beznem dome je vyhodou i krb, ktery nepotrebuje nic jineho, nez palivo. Do kvalitne izolovaneho domu je vsak k nicemu, protoze aby mel ucinnost, tak pod 5kW se neda a to je behem chvilky trenyrkova teplota. Tady je lepsi peletkovy, u nej je vsak treba zalozny elektricky zroj, kdyby nas odstrihli . Peletky se take daji levne nalisovat doma, pokud je blizky zdroj suroviny.
Kamarad ma barak, kde mu vse od rizeneho zastineni, vetrani a chlazeni beha pres PC a je u nej opravdu, az sterilni pohoda. Za ten ranec, co do toho vsak nacpal by za burzovni ceny topil a chladil hooodne dlouho.
Dalsi ma od kazdeho neco, spoustu home made. Zapina a vypina co kdy potrebuje a naklady prijatelne a take pohoda. Aspon se nenudi a ma nejakou cinnost a nikdo mu nehekne. Byvani v necem takovem, vsak potrebuje delsi aklimatizaci. Kdo si zvykne na vykyvy teplot, pruvan a podobe, bude nervozni.
Nikdo vsak nesel do tepelneho cerpadla i kdyz u toho prvniho nejake picovinky castesne teplo ziskavaji, asi na podobnem principu. V projektu by mu vyslo energeticky vyhodne pouze voda voda. Topeni i chlazeni v jednom. Ale drahe. Jemu by to asi bylo financne fuk, pouze problem s povolenim dostatecne hlubokych vrtu.
Kamaradka kdysi makala u slusne zazobane tovarnicke rodiny v Germanii. Bytik, co ji u nich dali k dispozici, vytapela aspon na 23 a Nemcouri tukali na celo, protoze meli v cele haciende max 20 a tvrdili, ze clovek jiz davno vymyslel svetr. Takze ty priority nejsou jenom o financich.

Co vsim chtel basnik rici? Ze tri specializovani projektanti maji vice nazoru, jako tri pravnici, nebo aktualneji virologove. Take jsem si to zazil a ted jsem rad, ze jsem do toho nesel.

K.a.s.y.m. (Člen)
08.02.2022 21:39:56
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

No ty voe to 100% zaizolovani se vsemam tema blbostma na vytapeni chlazeni a rekuperaci je tak drahy ze by to 2x prevysili cenu meho baraku kdyz jsem ho stavel 😁
A s tema kamnama jo to je voser..mam maly..hodne maly kaminka a pokud prilozim moc je tu 27 a vic.😁


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
tomasNJ (Člen)
10.02.2022 16:32:19
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

K.a.s.y.m. psal:

No ty voe to 100% zaizolovani se vsemam tema blbostma na vytapeni chlazeni a rekuperaci je tak drahy ze by to 2x prevysili cenu meho baraku kdyz jsem ho stavel 😁
A s tema kamnama jo to je voser..mam maly..hodne maly kaminka a pokud prilozim moc je tu 27 a vic.😁

máš jako petry s voknem jo? bigsmilebigsmilebigsmile


__________________________________________________________________________________
Fabbrica Italiana di Automobili Torino                     Anonima Lombarda Fabbrica Automobili
Čigi (Člen)
11.02.2022 09:58:24
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

K.a.s.y.m. psal:

No ty voe to 100% zaizolovani se vsemam tema blbostma na vytapeni chlazeni a rekuperaci je tak drahy ze by to 2x prevysili cenu meho baraku kdyz jsem ho stavel 😁
A s tema kamnama jo to je voser..mam maly..hodne maly kaminka a pokud prilozim moc je tu 27 a vic.😁

Kdyz mi vsichni "odbornici" pred patnacti lety tvrdili, ze 5 cm bohate staci a ja mel projekt na 25, tak jsem byl za exota. Ted je za exota, kdo dava 5, protoze standart je minimalne 15. Byla doba, kdy platilo, ze to nejdrazsi na vrchnim plasti je kleber, sitka a vrchni sterky. Polystyren byl ta nejlevnejsi polozka a proc ho tam nedat co nejvic. Ted je drahe vsechno, tak je to fuk.  Ten znamy, co ma barak jako RR do toho, v te dobe,  nacpal strasne prachy. Doba jde dal a dnes by za to postavil klasicky bungalov, jestli. Takze navratnost, pokud k tomu pripocitate i rust investice, je diky dnesnumu bordelu rychlejsi, jak bejvavalo. Jaka bude budoucnost, vi pouze par vyvolenych.
I ty nejmensi Petry s okenkem maji ucinnost dosti vysoko. Daj se pridusit, pak dehtuji a maj polovicni ucinnost. Kamna s dvojitym spalovanim pod 5 kW nevyrobis. Kdyz jsem u dalsiho kamarada, soupne jedno polinko, za ctvrt hodiny sundavam mikunu, za dalsi ctvrthodinu vstane a otevre okno, aby bylo i venku teplejc.
Nekdo dela navazku i nekolik metru, tak proc tam nesoupnout pudni regist, nemusi jit pres rekuperaci. Staci nentilator a v zime prisavam teplejsi cerstvy vzduch a v zime chladny. Byla doba, kdy 20 cm odpadova roura stale par supu.
Netreba RR, staci Sandero a doveze. Staci selsky rozum.

K.a.s.y.m. (Člen)
11.02.2022 11:53:40
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

tomasNJ psal:
K.a.s.y.m. psal:

No ty voe to 100% zaizolovani se vsemam tema blbostma na vytapeni chlazeni a rekuperaci je tak drahy ze by to 2x prevysili cenu meho baraku kdyz jsem ho stavel 😁
A s tema kamnama jo to je voser..mam maly..hodne maly kaminka a pokud prilozim moc je tu 27 a vic.😁

máš jako petry s voknem jo? bigsmilebigsmilebigsmile

Hele v podstate jo😉
https://m.alza.cz/hobby/verso-1-d643313 … 341522722~


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
K.a.s.y.m. (Člen)
11.02.2022 11:59:52
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Čigi psal:
K.a.s.y.m. psal:

No ty voe to 100% zaizolovani se vsemam tema blbostma na vytapeni chlazeni a rekuperaci je tak drahy ze by to 2x prevysili cenu meho baraku kdyz jsem ho stavel 😁
A s tema kamnama jo to je voser..mam maly..hodne maly kaminka a pokud prilozim moc je tu 27 a vic.😁

Kdyz mi vsichni "odbornici" pred patnacti lety tvrdili, ze 5 cm bohate staci a ja mel projekt na 25, tak jsem byl za exota. Ted je za exota, kdo dava 5, protoze standart je minimalne 15. Byla doba, kdy platilo, ze to nejdrazsi na vrchnim plasti je kleber, sitka a vrchni sterky. Polystyren byl ta nejlevnejsi polozka a proc ho tam nedat co nejvic. Ted je drahe vsechno, tak je to fuk.  Ten znamy, co ma barak jako RR do toho, v te dobe,  nacpal strasne prachy. Doba jde dal a dnes by za to postavil klasicky bungalov, jestli. Takze navratnost, pokud k tomu pripocitate i rust investice, je diky dnesnumu bordelu rychlejsi, jak bejvavalo. Jaka bude budoucnost, vi pouze par vyvolenych.
I ty nejmensi Petry s okenkem maji ucinnost dosti vysoko. Daj se pridusit, pak dehtuji a maj polovicni ucinnost. Kamna s dvojitym spalovanim pod 5 kW nevyrobis. Kdyz jsem u dalsiho kamarada, soupne jedno polinko, za ctvrt hodiny sundavam mikunu, za dalsi ctvrthodinu vstane a otevre okno, aby bylo i venku teplejc.
Nekdo dela navazku i nekolik metru, tak proc tam nesoupnout pudni regist, nemusi jit pres rekuperaci. Staci nentilator a v zime prisavam teplejsi cerstvy vzduch a v zime chladny. Byla doba, kdy 20 cm odpadova roura stale par supu.
Netreba RR, staci Sandero a doveze. Staci selsky rozum.

Jasny..taky jsem daval vic jak do podlahy tak na pudu nez byl projekt,ale obecne izolavat zaklady tak slozite jak jsi vypisova me fakt ani nenapadlo. Co je nad zemi je zaizolovany tim ruzovym 10 cm a na zdech je 15 na 30 ytongu.
Pro Housku..prisel mi vypis😁 mam 14 kW elektrokotel

http://www.suzukibandit.cz/openforum/uploads/760_20220211_114547.jpg

:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
huskyb12 (Administrator)
12.02.2022 12:13:53
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

To je fajn good


ale di, Ty brepto ...
Koldan (Člen)
22.02.2022 19:19:44
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

sa vetřubigsmile kucí máte doma něgdo totok?
https://www.eljo.cz/topne-panely/sklene … 00-s-wifi/

Přemýšlím, že bych to dal místo přímotopů. máme dřevostavbu, topíme těma přímáky plus klimou, ale toto by sa ně líbilo asik víc. Má něgdo zkušenost.? Já naposledy zažil infra zářiče na panelákoj f umakartovým jádru f kůpelcesmokin


Zlatá,jedině zlatá,to je ta správná barva:o)
Drakoxxl (Člen)
23.02.2022 10:06:03
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Tak rok už bydlíme v nově dostavěný chatrči a využíváme TČ vzduch/voda Buderus 8kW se 190l zásobníkem na TUV. Dle rady topenáře nejlepší poměr cena/výkon. U vody musíš řešit vrt a u země řešíš zahradu, kterou zajebeš kolektorem, tak že už nekopneš do země, přičemž i promrznutí půdy hraje roli a je tam delší setrvačnost než u vzduchu. Pořizovačka byla včetně instalace teplovodní podlahovky 437k z toho TČ bylo 280k. Na dotace jsme u novostavby nedosáhly, páč to není v pasivu a hlavně mě odrazovala ta administrativa kolem toho. Návratovost je na dlouho, ale pro mě je nej ten beztarostnej uživatelskej komfort. smokin
Teplotu máme nastavenou na TČ na 20°C, přičemž do podlahy teče něco kolem 26-28°C a v domě je trenkovka 24°C. Na kompresor to běželo i v -20°C, dotopná patrona v zásobníku sepnula jen jednou v létě, kdy byly teploty nad 30°C a kompresor kvůli přehřátí neběží. TČ jde i chladit, ale dům je z cihly, takže ani v létě není potřeba chladit, navíc stejně víc jak na 16-18°C, by to kvůli kondenzaci vody na podlaze nešlo. Zatepleno máme 150mm a 200mm šedým polyšem, v podlaze je 130mm polyše + 50mm kvalitní systémové desky. SDK strop máme zasypanej 300mm bílým a šedým polyšem. V obýváku 36m2 máme lokální rekuperační jednotku s nonstop větráním. Krb jsme nechtěli a když přijde válka, tak udělám díru do zdi a pojedu na rusáka z kamínek. evil
Pro Housku v obrázku jsem dal elektriku za rok 2021, kdy jsme měli lepší sazbu a výhled při podobný spotřebě a současný sazbě na rok 2022.
Důležité je mít opravdu barák dobře zaizolovanej a kvalitný okna (my máme 8komor/trojskla) obývák s velkým portálem na jih. Hlavně jestli ti distributor dá rezervovanej příkon pro připojení. HDO (vypínání TČ při VT) na radu Karlose nemám aktivní a jedu nonstop, páč rozdíl mezi VT a NT je pár halířů.
Pokud si udělate s paní vejlet na Kersko, tak dej vědět a zastav se na prohlídku ať to případně vidíš v reálu. smokin

http://www.suzukibandit.cz/openforum/uploads/2680_elektro.jpg

Lepší někdy, než nikdy.
Drakoxxl (Člen)
23.02.2022 10:32:19
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Teď koukám, že tam mám blbej celkovej součet, takže oprava. idontknow Jinak k měsíčnímu Ø je tam připočtenej + 639,-Kč za platbu za jistič 3x32A. Ve srovnání s pražským bytem je tam úspora na teplo a TUV víc jak o polovinu. evil
P.S. Kvůli bazénu budu řešit asi pár FVE panelů s gridfree systémem na pokrytí filtrace a TČ. evil

http://www.suzukibandit.cz/openforum/uploads/2680_elektro.jpg

Lepší někdy, než nikdy.
huskyb12 (Administrator)
23.02.2022 17:43:39
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Drakoxxl psal:

Teď koukám, že tam mám blbej celkovej součet, takže oprava. idontknow Jinak k měsíčnímu Ø je tam připočtenej + 639,-Kč za platbu za jistič 3x32A. Ve srovnání s pražským bytem je tam úspora na teplo a TUV víc jak o polovinu. evil
P.S. Kvůli bazénu budu řešit asi pár FVE panelů s gridfree systémem na pokrytí filtrace a TČ. evil
http://www.suzukibandit.cz/openforum/up … lektro.jpg

To sou moc pěkný čísla, díky good


ale di, Ty brepto ...
K.a.s.y.m. (Člen)
24.02.2022 07:01:41
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Koldan psal:

sa vetřubigsmile kucí máte doma něgdo totok?
https://www.eljo.cz/topne-panely/sklene … 00-s-wifi/

Přemýšlím, že bych to dal místo přímotopů. máme dřevostavbu, topíme těma přímáky plus klimou, ale toto by sa ně líbilo asik víc. Má něgdo zkušenost.? Já naposledy zažil infra zářiče na panelákoj f umakartovým jádru f kůpelcesmokin

Tchyne s tim topi..kolik to zere ti nereknu..nevim..ale kdyz to sepne tak to topi hned a teplo z toho je prijemny.Do koupelny jsem ji na to delal konzolu na suseni rucniku protoze to nesmis prikryt..rucnik by moh chytnout😁
Termostat ma v mistnosti samostatne ne na panelu.


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
K.a.s.y.m. (Člen)
24.02.2022 07:10:03
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

surprised

Drakoxxl psal:

Tak rok už bydlíme v nově dostavěný chatrči a využíváme TČ vzduch/voda Buderus 8kW se 190l zásobníkem na TUV. Dle rady topenáře nejlepší poměr cena/výkon. U vody musíš řešit vrt a u země řešíš zahradu, kterou zajebeš kolektorem, tak že už nekopneš do země, přičemž i promrznutí půdy hraje roli a je tam delší setrvačnost než u vzduchu. Pořizovačka byla včetně instalace teplovodní podlahovky 437k z toho TČ bylo 280k. Na dotace jsme u novostavby nedosáhly, páč to není v pasivu a hlavně mě odrazovala ta administrativa kolem toho. Návratovost je na dlouho, ale pro mě je nej ten beztarostnej uživatelskej komfort. smokin
Teplotu máme nastavenou na TČ na 20°C, přičemž do podlahy teče něco kolem 26-28°C a v domě je trenkovka 24°C. Na kompresor to běželo i v -20°C, dotopná patrona v zásobníku sepnula jen jednou v létě, kdy byly teploty nad 30°C a kompresor kvůli přehřátí neběží. TČ jde i chladit, ale dům je z cihly, takže ani v létě není potřeba chladit, navíc stejně víc jak na 16-18°C, by to kvůli kondenzaci vody na podlaze nešlo. Zatepleno máme 150mm a 200mm šedým polyšem, v podlaze je 130mm polyše + 50mm kvalitní systémové desky. SDK strop máme zasypanej 300mm bílým a šedým polyšem. V obýváku 36m2 máme lokální rekuperační jednotku s nonstop větráním. Krb jsme nechtěli a když přijde válka, tak udělám díru do zdi a pojedu na rusáka z kamínek. evil
Pro Housku v obrázku jsem dal elektriku za rok 2021, kdy jsme měli lepší sazbu a výhled při podobný spotřebě a současný sazbě na rok 2022.
Důležité je mít opravdu barák dobře zaizolovanej a kvalitný okna (my máme 8komor/trojskla) obývák s velkým portálem na jih. Hlavně jestli ti distributor dá rezervovanej příkon pro připojení. HDO (vypínání TČ při VT) na radu Karlose nemám aktivní a jedu nonstop, páč rozdíl mezi VT a NT je pár halířů.
Pokud si udělate s paní vejlet na Kersko, tak dej vědět a zastav se na prohlídku ať to případně vidíš v reálu. smokin
http://www.suzukibandit.cz/openforum/up … lektro.jpg

Kolik mas metru barak?


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Drakoxxl (Člen)
28.02.2022 07:44:53
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

160m2 z toho 22m2 je garáž. evil

http://www.suzukibandit.cz/openforum/uploads/2680_p2.jpg


http://www.suzukibandit.cz/openforum/uploads/2680_penb.jpg

Lepší někdy, než nikdy.
Progear 650 (Člen)
28.02.2022 11:12:31
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

huskyb12 psal:
Drakoxxl psal:

Teď koukám, že tam mám blbej celkovej součet, takže oprava. idontknow Jinak k měsíčnímu Ø je tam připočtenej + 639,-Kč za platbu za jistič 3x32A. Ve srovnání s pražským bytem je tam úspora na teplo a TUV víc jak o polovinu. evil
P.S. Kvůli bazénu budu řešit asi pár FVE panelů s gridfree systémem na pokrytí filtrace a TČ. evil
http://www.suzukibandit.cz/openforum/up … lektro.jpg

To sou moc pěkný čísla, díky good

Uplnim vidim, jak ti svitej usetreny dolary pred ocima bigsmilebigsmilebigsmile


vztekat se nepomaha, mam to vyzkouseny :)))
"44 HONDA CBR 600RR 44"
K.a.s.y.m. (Člen)
28.02.2022 20:13:38
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

K.a.s.y.m. psal:

surprised

Drakoxxl psal:

Tak rok už bydlíme v nově dostavěný chatrči a využíváme TČ vzduch/voda Buderus 8kW se 190l zásobníkem na TUV. Dle rady topenáře nejlepší poměr cena/výkon. U vody musíš řešit vrt a u země řešíš zahradu, kterou zajebeš kolektorem, tak že už nekopneš do země, přičemž i promrznutí půdy hraje roli a je tam delší setrvačnost než u vzduchu. Pořizovačka byla včetně instalace teplovodní podlahovky 437k z toho TČ bylo 280k. Na dotace jsme u novostavby nedosáhly, páč to není v pasivu a hlavně mě odrazovala ta administrativa kolem toho. Návratovost je na dlouho, ale pro mě je nej ten beztarostnej uživatelskej komfort. smokin
Teplotu máme nastavenou na TČ na 20°C, přičemž do podlahy teče něco kolem 26-28°C a v domě je trenkovka 24°C. Na kompresor to běželo i v -20°C, dotopná patrona v zásobníku sepnula jen jednou v létě, kdy byly teploty nad 30°C a kompresor kvůli přehřátí neběží. TČ jde i chladit, ale dům je z cihly, takže ani v létě není potřeba chladit, navíc stejně víc jak na 16-18°C, by to kvůli kondenzaci vody na podlaze nešlo. Zatepleno máme 150mm a 200mm šedým polyšem, v podlaze je 130mm polyše + 50mm kvalitní systémové desky. SDK strop máme zasypanej 300mm bílým a šedým polyšem. V obýváku 36m2 máme lokální rekuperační jednotku s nonstop větráním. Krb jsme nechtěli a když přijde válka, tak udělám díru do zdi a pojedu na rusáka z kamínek. evil
Pro Housku v obrázku jsem dal elektriku za rok 2021, kdy jsme měli lepší sazbu a výhled při podobný spotřebě a současný sazbě na rok 2022.
Důležité je mít opravdu barák dobře zaizolovanej a kvalitný okna (my máme 8komor/trojskla) obývák s velkým portálem na jih. Hlavně jestli ti distributor dá rezervovanej příkon pro připojení. HDO (vypínání TČ při VT) na radu Karlose nemám aktivní a jedu nonstop, páč rozdíl mezi VT a NT je pár halířů.
Pokud si udělate s paní vejlet na Kersko, tak dej vědět a zastav se na prohlídku ať to případně vidíš v reálu. smokin
http://www.suzukibandit.cz/openforum/up … lektro.jpg

Kolik mas metru barak?

Hmm to máš zhruba 2x tolik co já a platíš stejněgood...jen ta cena za system je teda šílená z mého pohledusurprised


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Drakoxxl (Člen)
01.03.2022 08:01:41
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

K.a.s.y.m. psal:

Hmm to máš zhruba 2x tolik co já a platíš stejněgood...jen ta cena za system je teda šílená z mého pohledusurprised

To sice je, ale při dnešní inflaci a ceně energií snad dobře uložený prachy. Nejvíc je ta bezstarostnost. smokin
Soused vedle v nový dřevostavbě to prokoučoval a v podlaze má elektický topný panely, kterejma netopí, aby ho to nesežralo, takže ani nemůže přejít na TČ. Nechal si dodělat krbový kamna s horkovzdušným rozvodem, takže má pakárnu. Furt lítá do lesa pro dřevo a topí jak blázen. Navíc ten horkovzduch se neumí sám zavřít a tak mu do rána, když přestane přikládat všechno teplo těma rozvodama uteče. Navíc teplu se z těch rozvodů oproti podlahovce dolů moc nechce.  headshakebigsmile


Lepší někdy, než nikdy.
Banditatom (Člen)
01.03.2022 08:49:11
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Drakoxxl psal:
K.a.s.y.m. psal:

Hmm to máš zhruba 2x tolik co já a platíš stejněgood...jen ta cena za system je teda šílená z mého pohledusurprised

To sice je, ale při dnešní inflaci a ceně energií snad dobře uložený prachy. Nejvíc je ta bezstarostnost. smokin
Soused vedle v nový dřevostavbě to prokoučoval a v podlaze má elektický topný panely, kterejma netopí, aby ho to nesežralo, takže ani nemůže přejít na TČ. Nechal si dodělat krbový kamna s horkovzdušným rozvodem, takže má pakárnu. Furt lítá do lesa pro dřevo a topí jak blázen. Navíc ten horkovzduch se neumí sám zavřít a tak mu do rána, když přestane přikládat všechno teplo těma rozvodama uteče. Navíc teplu se z těch rozvodů oproti podlahovce dolů moc nechce.  headshakebigsmile

Taky topim teplovzduchem a ze by me tema otvorama neco utikaloidontknow


"Jsem Mrakomor, pán všeho nečasu!" " No tač on maj lahváč"
Drakoxxl (Člen)
01.03.2022 10:27:54
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Banditatom psal:

Taky topim teplovzduchem a ze by me tema otvorama neco utikaloidontknow

Prodávám jak si postěžoval. Možná mu to jen blbě udělali. Sice díky vlastnímu dřevu topí úsporně, ale to sraní s tím, to by mi vadilo. evil


Lepší někdy, než nikdy.
Banditatom (Člen)
01.03.2022 11:31:52
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Njn rozmsanej prazakbigsmile me treba priprava dreva vubec nevadigood a vis jak dobre se mrda u krbugoodbigsmile


"Jsem Mrakomor, pán všeho nečasu!" " No tač on maj lahváč"
Marián (Člen)
01.03.2022 16:22:49
Offline

Re: Tepelný čerpadlo

Si me u te predstavy silne pobavilbigsmile


...sam mezi jebkarema...

Board footer



W3C XHTML 1.0 W3C CSS

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
design & modifications of punBB: Syky
testing: Inkvizitorr