Suzuki Bandit Forum
Logo
Homepage Index Uživatelé Nahrát obrázek Hledat Registrovat Přihlásit

Nejsi přihlášen


Index » Diskuze » ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš (Člen)
27.11.2008 11:19:28
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:

Jo je to zmateně popsaný, ale má to 4GB. Švihnul sem tam XPčka a hlásej normálně 4GB (taky sem se divil) Visty nějak nemusim (asi ani podpora pro 64bit nedožene to co ztratěj na výkonu oproti XPčkům extrémní náročností (na OS) na hardware)
Ale jinak ani nepozoruju nějaký problémy s nedostatkem paměti (v photoshopu si hraju)...do teď sem měl na stolnim kompu 1GB a taky mě to nějak extra nebrzdilo (holt nepracuju 50ti otevřenejma oknamabigsmile

Jo a co se týče "myši" na klávesnici, tak na tu sem pomalu ani nehráb bo k tomu byl dárek v podobě batohu a právě noumální myšky ( http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54284 akorát je jinak barevná s logem MSI)

TO mě docela zajímá... Kolik ti ukzauje Photoshop, že můžeš využít paměti? Kdyby si třeba fakt chtěl hrát, nezkusil bys nějaký virtuály a naalokovat tam opravu ty 4 GB paměti, jestli je to fakt dokáže využít a nebo je to jen nějaký udělátko, který 4 GB vypíše, ale ve skutečnosti je nevyužívá.good


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
spidys (Člen)
27.11.2008 11:51:47
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

32bit Windowsy (ať už Visty nebo XP - starší nezmiňuju) nikdy nebudou využívat víc jak 3,25GB
Je to z důvodu že 2^32 = 4 294 967 296 / 1 024 = 4 194 304 / 1 024 = 4 096 MB
To je max.
Ale využijete jen 3,25GB protože zbytek schramstne systém (síťovka, zvukovka, grafika, prostě všechny tyhle "nepotřebný" pussy-viny)

To že se v informacích o systému objevuje 4GB je sice hezký, ale to je jen informace o tom, kolik v PC je fyzicky RAMky. Ne o tom, kolik jí ve skutečnosti je schopen adresovat.

u 64bit Windowsů je to trochu jinak...
Tam Micro$oft udělal trochu rozdíly ve verzích:
Vista Home Basic umí max. 8GB
Vista Home Premium umí max. 16GB
a vyšší verze Visty uměj až 128GB

Windowsy XP už asi nemá smysl zmiňovat, protože ty stejně co nevidět skončej.
Ať se nám to líbí nebo ne, pokud budem chtít používat Wokna, budem muset dřív nebo pozdějc stejně přejít na Visty nebo nějakou jinou verzi, kterou nás nakrměj...


Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere...
Lihy (Člen)
27.11.2008 12:05:13
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:

TO mě docela zajímá... Kolik ti ukzauje Photoshop, že můžeš využít paměti? Kdyby si třeba fakt chtěl hrát, nezkusil bys nějaký virtuály a naalokovat tam opravu ty 4 GB paměti, jestli je to fakt dokáže využít a nebo je to jen nějaký udělátko, který 4 GB vypíše, ale ve skutečnosti je nevyužívá.good

tak to už nerozumět řeči tvého kmene....respektýve vim o co jde ale jsem dalek tomu to zkoušetbigsmile

spidys psal:

32bit Windowsy (ať už Visty nebo XP - starší nezmiňuju) nikdy nebudou využívat víc jak 3,25GB
Je to z důvodu že 2^32 = 4 294 967 296 / 1 024 = 4 194 304 / 1 024 = 4 096 MB
To je max.
Ale využijete jen 3,25GB protože zbytek schramstne systém (síťovka, zvukovka, grafika, prostě všechny tyhle "nepotřebný" pussy-viny)

To že se v informacích o systému objevuje 4GB je sice hezký, ale to je jen informace o tom, kolik v PC je fyzicky RAMky. Ne o tom, kolik jí ve skutečnosti je schopen adresovat.

Tak tomu trochu nerozumim. Respektive nerozumim tý části že "využiju jen 3,25 protože zbytek schramstne systém + ostatní ptákoviny" Tak umí to použít nebo ne? Tim že použije tech x mega na systém tak to přeci nějak použil... Přece kdybych měl "jen" 3GB tak mi ten system+pičovinky zblajzne taky nějakou paměť a ze třech budu mít třeba 2,5. Tak vo co go?

K.a.s.y.m. (Člen)
27.11.2008 12:06:42
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

spidys psal:

Ať se nám to líbí nebo ne, pokud budem chtít používat Wokna, budem muset dřív nebo pozdějc stejně přejít na Visty nebo nějakou jinou verzi, kterou nás nakrměj...

a nebo na jinej operační systém.windows nejsou jediný...akorát nejvíc profláknutý


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Lihy (Člen)
27.11.2008 12:15:44
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

K.a.s.y.m. psal:
spidys psal:

Ať se nám to líbí nebo ne, pokud budem chtít používat Wokna, budem muset dřív nebo pozdějc stejně přejít na Visty nebo nějakou jinou verzi, kterou nás nakrměj...

a nebo na jinej operační systém.windows nejsou jediný...akorát nejvíc profláknutý

no taky sem chtěl pokusit nějakej ten Linux, ale těžko na tom spustim CAD a fůru dalších programů. Nemám komp jen na filmy a internet, programování a nějaký správcovský aplykace se mě vůbec netýkaj. Tak sem byl nucen dát tam zase starý widle i když mi mrkvosoft sere a nejraději bych od nich nic nepoužíval.

K.a.s.y.m. (Člen)
27.11.2008 12:35:03
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

já ho právě doma mám jen na filmy net a občas hry,ale ty spíš ne..takže bude linux tak nějak další krok po XP.Fakt se mi nechce kupovat počítač kterej by mohl běhat v grafickejch studiích jen proto ,že micro soft(čti Bill Gates) vymyslí takhle hárdvérově náročnej operační systém


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Ondráš (Člen)
27.11.2008 12:58:19
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

2 Lihy: Jakej konkrétně CAD máš? Mrkni kdyžtak sem.
http://www.codeweavers.com/


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
K.a.s.y.m. (Člen)
27.11.2008 13:07:48
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:

2 Lihy: Jakej konkrétně CAD máš? Mrkni kdyžtak sem.
http://www.codeweavers.com/

Hmm ty odkazy mě čím dál víc nahlodávaj na Linux bigsmile


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Ondráš (Člen)
27.11.2008 13:16:44
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

K.a.s.y.m. psal:
Ondráš psal:

2 Lihy: Jakej konkrétně CAD máš? Mrkni kdyžtak sem.
http://www.codeweavers.com/

Hmm ty odkazy mě čím dál víc nahlodávaj na Linux bigsmile

Jen upozorňuji, že tohle je zrovna komerční porodukt, ale $40 dnes není taková darda...
A když to srovnám s cenou některých těch programů...sick


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Tomas600N (Člen)
27.11.2008 13:26:35
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

u téhle debaty chybí filousbigsmilebigsmilebigsmile

Ondráš (Člen)
27.11.2008 13:51:36
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Tomas600N psal:

u téhle debaty chybí filousbigsmilebigsmilebigsmile

Já si myslím, že rovna on je člověk, který by ten přechod zvládl dobře, páč používá (pokud vím) víceméně kancelářské aplikace a tam si myslím není místo, kde by byly distribuce typu Ubuntu nebo Mandriva (ale i další jako Fedora - včera vyšla 10ka, OpenSUSE... ikdyž už chtějí trochu znalostí) pozadu.

Estli má něco speciálního... Dost toho jde rozchodit ve Wine. Ale je to hodně individuální.


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
K.a.s.y.m. (Člen)
27.11.2008 14:04:49
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:
Tomas600N psal:

u téhle debaty chybí filousbigsmilebigsmilebigsmile

Já si myslím, že rovna on je člověk, který by ten přechod zvládl dobře, páč používá (pokud vím) víceméně kancelářské aplikace a tam si myslím není místo, kde by byly distribuce typu Ubuntu nebo Mandriva (ale i další jako Fedora - včera vyšla 10ka, OpenSUSE... ikdyž už chtějí trochu znalostí) pozadu.

Estli má něco speciálního... Dost toho jde rozchodit ve Wine. Ale je to hodně individuální.

a ne jen filous...myslím,že velká většina z nás jsou jen uživatelé max typ tohle zmáčknu tohle potvrdim a ono se to nainstaluje samo.Nebo aspoň mluvim za sebe.


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Ondráš (Člen)
27.11.2008 14:12:31
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

K.a.s.y.m. psal:

a ne jen filous...myslím,že velká většina z nás jsou jen uživatelé max typ tohle zmáčknu tohle potvrdim a ono se to nainstaluje samo.Nebo aspoň mluvim za sebe.

linuxové repozitáře jsou věc, kterou si nemůžu vynachválit.good

No problém nastává, když chceš něco echt novýho a je potřeba to kompilovat třeba ze SVN ze zdrojáků. Tam už to chce trochu znalosti, ikdyž je to furt to samé

./configure
make
make install


No a je to.smile1 Ale musí se tam třeba řešit závislosti a knihovny... Když je to z repozitářů, tak už je to ošetřené.

Ale každej ať si používá co chce. Je to jeho volba.good
Končím s agitací, ještě by se to mohlo v něco zvrhnout...smokin Čekám útoky na linux.bigsmile


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
K.a.s.y.m. (Člen)
27.11.2008 14:14:54
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

můj kmen nemluvit tvojí řečíheadshakeheadshakebigsmile


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Ondráš (Člen)
27.11.2008 14:18:06
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

K.a.s.y.m. psal:

můj kmen nemluvit tvojí řečíheadshakeheadshakebigsmile

Za to jsem placenej...smokin


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
K.a.s.y.m. (Člen)
27.11.2008 14:19:13
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:
K.a.s.y.m. psal:

můj kmen nemluvit tvojí řečíheadshakeheadshakebigsmile

Za to jsem placenej...smokin

takže ty se vlastně přiživuješ jako překladatel tak to jooooooobigsmilebigsmilebigsmile


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Fik-B6S (Člen)
27.11.2008 14:23:16
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš: mám doma jednu vyřazenou herku PC(opravdu historik) a chtěl bych to jako pomovné pc k televizi na net a chtěl bych tam dostat třeba UBUNTU ale nemám žádné ovladače  a nevím jak se to snese ? kde hledat ovladače atd...


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
Ondráš (Člen)
27.11.2008 14:43:28
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Fik-B6S psal:

Ondráš: mám doma jednu vyřazenou herku PC(opravdu historik) a chtěl bych to jako pomovné pc k televizi na net a chtěl bych tam dostat třeba UBUNTU ale nemám žádné ovladače  a nevím jak se to snese ? kde hledat ovladače atd...

Ubuntu si všechny ovladače nainstaluje samo. Otázka je co si představuješ pod pojmem stará herka.help

Myslete na to, že Ubuntu v auktuální verzi (8.10), je staré ani ne měsíc, kdežto XP je systém starý dobře 8 let.. Tehdy byly trochu jiné možnosti HW. Takže porovnávat XP se současnýma distribucema se musí trochu s rozumem.

Pokud to chceš fakt jen na internet, tak si tam dej nějakou starší verzi jekékoliv distribuce. S tím, že FireFox 3 si tam dodáš mimo repozitáře. Neměl by s tím být problém. Hoď jsem konfiguraci té "šunky".

Pokud budeš mít méně jak 512 MB RAM, tak bych zkusil něco méně náročného než Gnome, nebo KDE, nějaký Xface... Popiš stroj a uvidíme.good


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Lihy (Člen)
27.11.2008 16:13:34
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:
K.a.s.y.m. psal:
Ondráš psal:

2 Lihy: Jakej konkrétně CAD máš? Mrkni kdyžtak sem.
http://www.codeweavers.com/

Hmm ty odkazy mě čím dál víc nahlodávaj na Linux bigsmile

Jen upozorňuji, že tohle je zrovna komerční porodukt, ale $40 dnes není taková darda...
A když to srovnám s cenou některých těch programů...sick

No AutoCad to nepodporuje, ale to je stejnak jedno. Rád bych to vyzkoušel tak ještě popřemejšlim jestli na komp nezkusim dát i druhej systém (cž by bylo asi nejlepší řešení...na grafiku win a pro kancl a zábavu linux...) jestli s tim teda neni nějakej problém.

Máš nějakej nápad co by se mi mohlo líbyt? Když to bude na zábavu a kancl tak bych si rád hrál v nějakym zajímavym prostředí (viděl sem něco jako že prostorový uspořádání oken a podobný serepetičky) no a když to bude 64bit tak by to mohlo bejt taky zajímavý.bigsmile
Ps. popřípadě nějakej odkaz na českou (ať to nemusim louskat) stránku kde by bylo popsaný jak to nainstalovat jako druhej operační systém.

nicola.foxx (Člen)
27.11.2008 21:15:51
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Filous psal:

...tag eště jednou, co je lepčí volba 3GB RAM+320GB HDD+grafika ATI Radeon HD3410 nebo 2GB RAM+250GB HDD+grafika NVIDIA GeForce 8200M ??????

Hele ja vosobne jsem spis na tu ATI. Potrebuju pc vic na praci nez na hry a ta ATI ma podle me lepsi zobrazeni nez nvidia. Asi takhle ATI=SUZUKI !!!! NVIDIA=HARLEJDEJVIDSN smile2 Tak co si vyberes ??


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Fik-B6S (Člen)
27.11.2008 21:27:18
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondraš no má to určitě míň než 512 a může to být tak něco málo přes 1GHz a nechtěl jsem tam dávat XP na nižších bych měl zas problém s wifi kartou...bad
a taky bych se chtěl s linuxem trochu víc sblížit zatím s ním  spíš bojuju...
A nebo dal by se nainstalovat na noťas na externí disk jako doplňkový systém?
aniž by se mi smazala data z toho disku? znalost linuxu budu v budoucnu potřebovat...


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
nicola.foxx (Člen)
27.11.2008 21:32:04
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Fik-B6S psal:

Ondraš no má to určitě míň než 512 a může to být tak něco málo přes 1GHz a nechtěl jsem tam dávat XP na nižších bych měl zas problém s wifi kartou...bad
a taky bych se chtěl s linuxem trochu víc sblížit zatím s ním  spíš bojuju...
A nebo dal by se nainstalovat na noťas na externí disk jako doplňkový systém?
aniž by se mi smazala data z toho disku? znalost linuxu budu v budoucnu potřebovat...

Nainstalovat linux a nebo i windows muzes i na flash disk s vetsi kapacitou. Akorat pro ten Linux s grafickym rezimem budes poterbovat mozna vic mista. LEda, ze zvolis serverovou instalaci a postupne si tam ty veci doinstalujes presne podle toho co potrebujes. Tak asi tak. Kazdopadne odpoved na tvuj dotaz je ANO muzes to nainstalovat na externi disk. Staci, aby jsi si nastavil treba v BIOSu z ceho bootujes jako z prvniho. A nebo to umoznuje i naka linux vecicka a na zacatku ti to nabidne kterej nainstalovanej system nastartovat.


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Fik-B6S (Člen)
27.11.2008 21:50:12
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

dotaz 2 jak rozdělit disk abych na něm nestratil data?


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
osiris (Člen)
27.11.2008 22:05:07
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

odpověď na dotaz 2: ztratíš jen ty v řezu ;)


... nedej nikdy ničemu mechanickýmu znát, že máš na spěch
Fik-B6S (Člen)
27.11.2008 22:16:40
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

osiris psal:

odpověď na dotaz 2: ztratíš jen ty v řezu ;)

tak že pokud mám 100G volné tak když budu chtít 50G oddělit tak to pude jo?


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
osiris (Člen)
27.11.2008 22:35:56
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

...flexou na tuty ;)


... nedej nikdy ničemu mechanickýmu znát, že máš na spěch
Fik-B6S (Člen)
27.11.2008 22:38:16
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

osiris psal:

...flexou na tuty ;)

tož to budu muset nejdřív dobře měřit a rejsovat abych se nesek a neukrojil víc...bigsmile


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
osiris (Člen)
27.11.2008 22:56:50
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

...ale vážně, prográmky na to existujou, můžeš ale přijít o všechno když to zkurvíš, nebo ti vypnou proud a nemáš záložní zdroj


... nedej nikdy ničemu mechanickýmu znát, že máš na spěch
Ondráš (Člen)
28.11.2008 01:50:55
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:

No AutoCad to nepodporuje, ale to je stejnak jedno. Rád bych to vyzkoušel tak ještě popřemejšlim jestli na komp nezkusim dát i druhej systém (cž by bylo asi nejlepší řešení...na grafiku win a pro kancl a zábavu linux...) jestli s tim teda neni nějakej problém.

Doporučil bych ti pro začátek jednu z následujících 2 možností, než začneš něco instalovat na disk:
1) stahni si z www.virtualbox.org stejnojmený program, nainstaluj a spust v něm (virutální stroj). Stroj bude existovat jen virtuálně...
2) stahni obraz disku pro instalaci nějaké LIVE verze. tu pak vypálíš (stačí CD), strčíš do mechaniky a nastavíš bootování tak aby probíhalo dřív z mechaniky než z disku (což asi máš). Nahraješ si ho do RAM a tam ho provozuješ... Občas ale čte z CD, tak chvíli trvá než se na potřebná data dostane, takže je to trochu pomalejší.

Takovou nejvíc oblíbenou distribucí dnes je UBUNTU (má i live verzi)
V obou případech ti to neovlivní co máš na disku. Kdyžtak se ozvi a můžeme to probrat. Počítej s tím, že je potřeba pochopit myšlenky linux a to že začneš na Ubuntu neznamená, že u něj skončíš. Většinou se pak přejde na jinou distribuci podle toho co od ní čekáš.

Lihy psal:

Máš nějakej nápad co by se mi mohlo líbyt? Když to bude na zábavu a kancl tak bych si rád hrál v nějakym zajímavym prostředí (viděl sem něco jako že prostorový uspořádání oken a podobný serepetičky) no a když to bude 64bit tak by to mohlo bejt taky zajímavý.bigsmile
Ps. popřípadě nějakej odkaz na českou (ať to nemusim louskat) stránku kde by bylo popsaný jak to nainstalovat jako druhej operační systém.

Jak jsem psal... Zkusit můžeš LIVE verze všeho co najdeš... Ale takové nejčastější při přechodu jsou Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu) a Mandriva. Je to hodně podobné Windows a spoustu věcí tam jde naklikat. Příkazové řádce musíš přijít na chuť. Dnes defakto není potřeba, ale pochopíš, že než něco naklikáš, tak je rychlejší napsat 3 slova v terminálu. smile1
CO se týče grafického prostředí, tak je potřeba si uvědomit, že samotný LINUX je jen a pouze jádro (a to ještě jen jedno ze několika, ale ostatní jsou co se týče zastoupení bezvýznamaná). Xka, neboli Xserver, čiže grafické prostření je nadstavba, což znamená, že na rozdíl od Windows, které mají grafiku implementovanou v jádře neznamená, že když se sesype grafické prostředí, že se sesype systém. To je důležitější spíše pro servery,ale tam se grafika snad ani moc nevyužívá... Je zase docela dost těchto grafickýh nadstaveb. Nejpoužívanější jsou GNOME a KDE (vypadají jako Windows). Jde o to si vybrat...
Co se týče hraní, tak to co jsi viděl je asi něco jako totok: http://cz.youtube.com/watch?v=G3p8IBNNd88
Jak je vidět, tak Vista Aero se může jít zahrabat.evil
Těch okeních manažerů je hodně. Chce si to s tím fakt vyhrát. Z vlastní zkušenosti, ale můžu říct, že si člověk pro běžnou práci nechá jen lehké efekty, páč ho to začne prudit. Takhle dohnané do extrémů je to jen když se chceš někomu pochlubit jak sis s tím vyhrál...smile1
Co se týče 64bitů, tak s tím není problém. Většina distribucí je nejen pro 64bit, ale i pro jiné platformy jako je VIA, SPARX a další což je pro běžné uživatele nepodstatné. Co se týče dostupnosti softwaru, tak mezi 32 bit a 64bit není vlastně rozdíl. Dá se říct, že možná až na pár vyjimek jsou ty programy pro obě verze a když to nejde, stačí si nainstalovat podporu pro 32 bit (stejně jako jakýkoliv jiný program) a rozběhneš celkem snadno i skype, který je pouze pro 32bit.
Jak nainstalovat linux je celkem snadné. Většina distribucí má grafický instalátor možná lepší než Windows a na rozdíl od nich nabízí možnost zmenšení partition disku, kde máš Wokna a na uvolněné místo nainstalovat linux. Říká se tomu dual boot, funguje to bez problémů a je to taky fáze k úplnému přechodu na Linux. Instalátory jsou v češtině a podporují českou klávesnici. Nainstaluje se ti GRUB (LILO se dnes už prakticky nevyskytuje) a ten ti na začátku dá výběr, jestli chceš nabootovat Win nebo Linux. Prostě jen přepíše MBR s tím, že rozpoznají i další systémy. Windows to přepíšou a na ostatní systémy kašlou, takže nejdřív nainstalovat Wokna a pak Linux.good
Odakazů je hodně: www.linux.cz, www.root.cz, www.linuxsoft.cz a při problémech Google! Věř tomu, že to co řešíš ty, už na 99,9% někdo řešil, takže stačí trochu googlu a projít diskuzní fóra a většinou najdeš řešení.

Uf. To jsem toho vyblil. Je to na dlouhou debatu... ICQ a Skype mám v profilu. Případné dotazy komukoliv rád zodpovím.good

Podmínka je jediná. Pochopit, že Linux není Windows zadarmo. Je to jiná filozofie! Jakmile jí přijmete, zjistíte, že Wokna jsou jeden velký (ikdyž organizovaný) bordel.smile1


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Ondráš (Člen)
28.11.2008 02:15:53
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Fik-B6S psal:

dotaz 2 jak rozdělit disk abych na něm nestratil data?

Instalátor ti to obstará. Stačí jen vědět co je to partition a že když tam máš 50GB dat, že ji nemůžeš zmenšit na 30 GB. Jinak je to dost selský rozum.

Jak jsem psal Lihimu, nejdřív zkus LIVE verze a to třeba i na normálním PC a pak instaluj na disk.

Pak souhlasím s další věcí co říkal Nicolla.Foxx. Nainstalovat třeba jen základní systém a to co potřebuješ přidávat, ale to už je trochu advance a musíš o tom už něco vědět.

S wifi bývá občas problém. Dost záleží na čipu který tam máš (Atheros, Intel, Broadcom...).
Osobně bych zkusil grafické prostředí Xface, to je celkem nenáročné a nějakou z méně náročných distribucí. Co konkrétně je pro mne těžký. Nemám s tím zkušenost. Xubuntu by se tam možná dalo vecpat, ale osobně jsem to nikdy nezkoušel. Vyber si: smile1
http://distrowatch.com/
Instalace na externí disk se taky dá. Jak psal Nicolla, je to taky o BIOSu.

Bližší dotazy na ICQ, Skype. Je to moc obsáhlý problém.smokin


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Ondráš (Člen)
28.11.2008 02:19:31
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

osiris psal:

...ale vážně, prográmky na to existujou, můžeš ale přijít o všechno když to zkurvíš, nebo ti vypnou proud a nemáš záložní zdroj

Souhlas. Musí se opatrně a vše kontrolovat než něco provedeš a pak hlavně před instalací zazálohovat to důležité.good

Zvláště když to děláš poprvé, při dalších pokusech už je to lepší a lepší...smile1

Proto radím. Stáhněte si VirtualBox (nebo třeba VMWare). Zkuste si to v něm nanečisto a pak na čisto. Pokud by byly problémy, tak poradím, když budu vědět.help


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
jardagsf (Člen)
28.11.2008 06:39:11
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

kdysi hodne davno jsem mel jako odberatele jednoho z magu LINUXU (ta svata trojce co schvaluje za cesko zmeny :-)) a rozhodl jsem se ze koncakum budu rvat linux a ne win :good: a vysledek byl ze 90% se vratilo pro preinstalaci na win (tech 10% to udelalo jinde :-D) bo 1.win maji v praci  2.franta od sousedu co ma pocitac prisel a rekl co to tam mate?
a dycky mne fascinuji kecy o prikazove radce dyz 90% uzivatelu vubec nevi o cem je rec a hoko tezko zvladnou zahrat wolfa a na jeho instalaci musi prijet bratranek z prahy woe :-D:-D co studuje na slaboproudeho pocitacoveho maga:surprised::-D:-D
jardagsf byvaly PC mag von DOS opravujici PC pomoci prikaz radky
(A/: C:) (C/: format c: /q/u):good::surprised::-D:-D:-D


MOTO KOZZI GRISO
K.a.s.y.m. (Člen)
28.11.2008 07:38:03
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

jardagsf psal:

kdysi hodne davno jsem mel jako odberatele jednoho z magu LINUXU (ta svata trojce co schvaluje za cesko zmeny smile1) a rozhodl jsem se ze koncakum budu rvat linux a ne win good a vysledek byl ze 90% se vratilo pro preinstalaci na win (tech 10% to udelalo jinde bigsmile) bo 1.win maji v praci  2.franta od sousedu co ma pocitac prisel a rekl co to tam mate?
a dycky mne fascinuji kecy o prikazove radce dyz 90% uzivatelu vubec nevi o cem je rec a hoko tezko zvladnou zahrat wolfa a na jeho instalaci musi prijet bratranek z prahy woe bigsmilebigsmile co studuje na slaboproudeho pocitacoveho magasurprisedbigsmilebigsmile
jardagsf byvaly PC mag von DOS opravujici PC pomoci prikaz radky
(A/: C:) (C/: format c: /q/u)goodsurprisedbigsmilebigsmilebigsmile

jo jo takhle to funguje :) dneska už spoustu lidí neví ani co je DOS


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Fik-B6S (Člen)
28.11.2008 09:53:57
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondraš i ostatní: Live verze je pěkná ale já dělal s linuxy na škole tak že nějaký základ mám a na virtualu mám Ubuntu sprovozníl jsem si tam VPN do školy.
Na chuja je že si ten externi disk nemám kde zalohovat tak že to riziko stráty dat je moc velké...smile2
není rozdělený má 500GB a takovejch 150 je volných chtěl jsem oddělit 50 pro linux ale riziko ztráty dat je na chujabadbad


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
Lihy (Člen)
28.11.2008 10:06:26
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:

......ten dlouhatánskej elaborátsmile1....

Díkygood
Hele sem začal sosat odsud http://releases.ubuntu.com/intrepid/ tu 64bit verzi pro desktop, akorát se chci optat jak se to dělá s jazkykem? lze tohle nějak počeštit (nebo to má češtinu v sobě?) a nebo to nejde a musim si najít českou verzi?

Lihy (Člen)
28.11.2008 10:30:47
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:
Ondráš psal:

......ten dlouhatánskej elaborátsmile1....

Díkygood
Hele sem začal sosat odsud http://releases.ubuntu.com/intrepid/ tu 64bit verzi pro desktop, akorát se chci optat jak se to dělá s jazkykem? lze tohle nějak počeštit (nebo to má češtinu v sobě?) a nebo to nejde a musim si najít českou verzi?

Ty vogo Ondráši kde si? Pičo už se to stáhlo (700MB za 4min 20s surprised) mám to iso na disku rozdělat a něco tam přidat aby to bylo česky?

Ondráš (Člen)
28.11.2008 12:03:02
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

jardagsf psal:

kdysi hodne davno jsem mel jako odberatele jednoho z magu LINUXU (ta svata trojce co schvaluje za cesko zmeny smile1) a rozhodl jsem se ze koncakum budu rvat linux a ne win good a vysledek byl ze 90% se vratilo pro preinstalaci na win (tech 10% to udelalo jinde bigsmile) bo 1.win maji v praci  2.franta od sousedu co ma pocitac prisel a rekl co to tam mate?
a dycky mne fascinuji kecy o prikazove radce dyz 90% uzivatelu vubec nevi o cem je rec a hoko tezko zvladnou zahrat wolfa a na jeho instalaci musi prijet bratranek z prahy woe bigsmilebigsmile co studuje na slaboproudeho pocitacoveho magasurprisedbigsmilebigsmile
jardagsf byvaly PC mag von DOS opravujici PC pomoci prikaz radky
(A/: C:) (C/: format c: /q/u)goodsurprisedbigsmilebigsmilebigsmile

Moc hezký článek o tom napsal Petr Krčmář.
http://petrkrcmar.blog.root.cz/2008/11/ … e-pribehy/
Souhlasím s tím co tam je. Lidi nemůžeš k něčemu nutit, páč tím spíš k tomu získají odpor.
Mnoho produktů Microsoftu jde nahradit... Některé jsou stejně dobré, některé horší, některé zase lepší...
http://www.linuxalt.com/
Ale zvyk je železná košile a lepší než se pak na forech ptát: Kde je tam disk C: ? Tak je lepší zůstat u Windows.good


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Ondráš (Člen)
28.11.2008 12:08:06
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Fik-B6S psal:

Ondraš i ostatní: Live verze je pěkná ale já dělal s linuxy na škole tak že nějaký základ mám a na virtualu mám Ubuntu sprovozníl jsem si tam VPN do školy.
Na chuja je že si ten externi disk nemám kde zalohovat tak že to riziko stráty dat je moc velké...smile2
není rozdělený má 500GB a takovejch 150 je volných chtěl jsem oddělit 50 pro linux ale riziko ztráty dat je na chujabadbad

Instalátor to zvládne. Pokud si zkušenější, tak doporučuji něco jako Debian, OpenSUSE, Fedora... Nebál bych se toho, instalátor je česky, dělí to spolehlivě, ale musíš vědět co potvrzuješ... Popřípadě si to zmenši nějakým PatrtitionMagickem ve Windows, když instalátoru nevěříš a pak to tam nainstaluj. Já bych se toho nebál... Nikdy jsem o nic nepřišel. Ale když si nevěříš, nutit tě nebudu...


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Ondráš (Člen)
28.11.2008 12:11:59
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:

Ty vogo Ondráši kde si? Pičo už se to stáhlo (700MB za 4min 20s surprised) mám to iso na disku rozdělat a něco tam přidat aby to bylo česky?

Nic nepřidávat. Všechno tam je. Máme výhodu, že distribuce založené na Debianu mají skoro 100% překlad do češtiny, ale i v ostatních je úroveň překladu dobrá.good


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
nicola.foxx (Člen)
28.11.2008 14:22:07
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Fik-B6S psal:

dotaz 2 jak rozdělit disk abych na něm nestratil data?

Pouzij Partition magic a neztratis ani jeden bit.


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Fik-B6S (Člen)
28.11.2008 14:52:46
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Dik za rady chlapi zkusím to rozdělit tím programkem...
jinak na linux jsem chtěl přejít už kdysi ale z nějakého důvodu jsem se na to vykašlal...
tak to zkusím znova teď a pak na tom PC co bude připojené k telce na net...good


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
jardagsf (Člen)
28.11.2008 14:52:56
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

jen tak na okraj - idontknow

CO NA TO FILOUS???????

bigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmile


MOTO KOZZI GRISO
nicola.foxx (Člen)
28.11.2008 14:55:19
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

jardagsf psal:

jen tak na okraj - idontknow

CO NA TO FILOUS???????

bigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmile

Ten uz to ma podle me davno nainstalovany a uz v linuchovi pres wine pari nejaky gamesy.bigsmile


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Fik-B6S (Člen)
28.11.2008 14:55:46
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

jardagsf psal:

jen tak na okraj - idontknow

CO NA TO FILOUS???????

bigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmile

FILOUS by asi poradil tu FLEXU... bigsmilebigsmilebigsmile


Amatér postavil Archu, profesionál Titanic...
http://www.youtube.com/watch?v=Fk8W4OyaHZU
K.a.s.y.m. (Člen)
28.11.2008 15:00:40
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

jardagsf psal:

jen tak na okraj - idontknow

CO NA TO FILOUS???????

bigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmile

Filouse takovýhle podřadný počítačovný záležitosti vůbec nezajímaj.Kdyby někdo chtěl vymyslet novej system tak to by se možná obtěžoval,ale něco co už funguje je pro něj zbytečný oběžování bigsmilebigsmilebigsmilebigsmile


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Lihy (Člen)
01.12.2008 09:56:50
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš:
Tak Ubuntu je moc pěkný, docela mě to nadchlo. Akorát mi vadí že se musí vyčlenit část disku kvůli jiný práci se souborama. A pak taky trochu to že se člověk kvůli změnám musí přihlašovat pod roota. Pak ještě dotaz jak je to s těma NTFS ve verzi 8.10 ?

Ps. Rozumí tu někdo WiFi? Mám problém že nevim proč se nemůžu k některejm sítím připojit. Najde mi to X sítí, z tojo je třeba 5 nezabezpečenejch a přitom se zdaří připojení jen k jedný. Ostatní se nechtěj připojit ( a to vim že jedna z nich je ofiko free síť prahy 12... na tu bych se rád připích protože takhle parazituju na sousedechbigsmile)

nicola.foxx (Člen)
01.12.2008 10:04:31
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:

Ondráš:
Tak Ubuntu je moc pěkný, docela mě to nadchlo. Akorát mi vadí že se musí vyčlenit část disku kvůli jiný práci se souborama. A pak taky trochu to že se člověk kvůli změnám musí přihlašovat pod roota. Pak ještě dotaz jak je to s těma NTFS ve verzi 8.10 ?

Ps. Rozumí tu někdo WiFi? Mám problém že nevim proč se nemůžu k některejm sítím připojit. Najde mi to X sítí, z tojo je třeba 5 nezabezpečenejch a přitom se zdaří připojení jen k jedný. Ostatní se nechtěj připojit ( a to vim že jedna z nich je ofiko free síť prahy 12... na tu bych se rád připích protože takhle parazituju na sousedechbigsmile)

Prehlasovat se precejc nemusis. Kdyz chces neco pustit jako root tak muzes pouzit prikat su root a pak zadas root heslo a nebo poustis prikazy jako trebas sudo apt-get install ??????. U tech wifin ti tohle obcas delaj i woknouzy. Vidis miliardu siti a pripojis se jen k nekterejm. Zalezi to hodne na kvalite signalu. No a jestli mas sousedy kteri maj adsl router od kysliku a ani nevi, ze maj pusteny wifi, tak se na svedomi vykasli a pouzivej jejich internet. Vo co komu jako de?


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Lihy (Člen)
01.12.2008 10:52:17
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

nicola.foxx psal:
Lihy psal:

Ondráš:
Tak Ubuntu je moc pěkný, docela mě to nadchlo. Akorát mi vadí že se musí vyčlenit část disku kvůli jiný práci se souborama. A pak taky trochu to že se člověk kvůli změnám musí přihlašovat pod roota. Pak ještě dotaz jak je to s těma NTFS ve verzi 8.10 ?

Ps. Rozumí tu někdo WiFi? Mám problém že nevim proč se nemůžu k některejm sítím připojit. Najde mi to X sítí, z tojo je třeba 5 nezabezpečenejch a přitom se zdaří připojení jen k jedný. Ostatní se nechtěj připojit ( a to vim že jedna z nich je ofiko free síť prahy 12... na tu bych se rád připích protože takhle parazituju na sousedechbigsmile)

Prehlasovat se precejc nemusis. Kdyz chces neco pustit jako root tak muzes pouzit prikat su root a pak zadas root heslo a nebo poustis prikazy jako trebas sudo apt-get install ??????. U tech wifin ti tohle obcas delaj i woknouzy. Vidis miliardu siti a pripojis se jen k nekterejm. Zalezi to hodne na kvalite signalu. No a jestli mas sousedy kteri maj adsl router od kysliku a ani nevi, ze maj pusteny wifi, tak se na svedomi vykasli a pouzivej jejich internet. Vo co komu jako de?

Jo s tim přehlašovánim sem to myslel tak jak píšeš, ale je votrava psát heslobigsmile
Jinak s tou wifinou to nebylo primátně na linux (v tom mi to našlo sítí ještě víc než wokna), trabl je f tom že ten signál vod sousedů je dost slabej a noťas nemá nikde ďourku na připojení externí antény smile2

osiris (Člen)
01.12.2008 10:57:41
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

lihoj: musíš říct sousedům, ať si daj kurva silnější anténu bigsmile


... nedej nikdy ničemu mechanickýmu znát, že máš na spěch
Lihy (Člen)
01.12.2008 11:06:14
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

osiris psal:

lihoj: musíš říct sousedům, ať si daj kurva silnější anténu bigsmile

dyš já nevim který to sou.... maji názef sítě "default"bigsmile

Ondráš (Člen)
01.12.2008 12:08:05
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:

Ondráš:
Tak Ubuntu je moc pěkný, docela mě to nadchlo. Akorát mi vadí že se musí vyčlenit část disku kvůli jiný práci se souborama. A pak taky trochu to že se člověk kvůli změnám musí přihlašovat pod roota. Pak ještě dotaz jak je to s těma NTFS ve verzi 8.10 ?

Ps. Rozumí tu někdo WiFi? Mám problém že nevim proč se nemůžu k některejm sítím připojit. Najde mi to X sítí, z tojo je třeba 5 nezabezpečenejch a přitom se zdaří připojení jen k jedný. Ostatní se nechtěj připojit ( a to vim že jedna z nich je ofiko free síť prahy 12... na tu bych se rád připích protože takhle parazituju na sousedechbigsmile)

Takže už jsi přišel na jeden z důvodů proč pod Linuxem nejsou viry. Prostě abys mohl udělat něco, čím bys to mohl rozesrat, tak musíš bejt root, alias super uživatel., No a na to potřebuješ znát heslo a nestačí to jen odklepnout jako ve Windows (alespoň napoprvé ho zadat musíš, pak ho můžeš tahat z klíčenky). Já tohle beru jako plus, páč pak něco uděláš a... Takhle tě to alespoň donutí nad tím přemýšlet. Jde to vypnout, ale důrazně nedoporučuji.
Tím vyčlenit část disku myslíš co... SWAP? A dělení na více partition beru jako plus. Ti kdo přišli k Windows a byl tam pouze disk C: a data, která nebyla zálohována, mi potvrdí, že mít méně jak dva oddíly na disku je časovaná bomba.smile1 UBUNTU má jak základní souborový systém EXT3, ale podporuje i jiné (ZFS, starší verze EXT, RaiserFS a další), ale tohle mislím řešit nemusíš. EXT3 je pro desktopové použití dobrý. NTFS jako základní souborový systém používat nemůžeš, ale pokud ti jde o zápis a čtení dat z NTFS oddílů, tak já udělal toto:
sudo apt-get install ntfs-3g
Pokud chceš, aby se připojovala automaticky, tak přidat do souboru /etc/fstab:
sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/windows -o umask=0,nls=utf8
Nebo s tím, že /dev/sda1 nahradíš oddílem s Win a v /mnt/windows to pak najdeš.
Mě to funguje bez problémů, ale připojuji to jen když něco potřebuji, jinak to nechávám odpojené (nemám ten záznam ve fstab). Sice podpora stav tohoto balíku je označován jako experimentální, ale nikdy jsem s ním neměl problém.
Souhlasím s tebou, že pod Ubuntu jsem, chytil wifi síť třeba z baráku na druhé straně ulice a Vista nenašla ani síť od souseda. Ale obecně, když jsem měl s něčím problém, tak to byly Wi-Finy.bad
To, že je nezabezpečená, ještě neznamená, že se na ní můžeš připojit. Může být třeba bez DHCP serveru a pokud neznáš IP adresu, DNS servery a bránu (tohle všechno ti jinak ten DHCP server poví), tak je ti to na nic. Dá se to scanovat, nebo balík aircrack, kterým můžeš sledovat provoz a časem třeba prolomit zabezpečení, ale u nezabezpečených sítí se dost často uplatňuje kontrola MAC adres, čili něco jako výrobní číslo Wi-Fi karty, Takže pokud nemáš svoji kartu uvedenou v jejich sezamu jako ALLOWED, tak máš prostě smůlu a je jedno, jestli máš okna nebo Linux. MAC adresa jde přepsat, ale to bys jí musel znát.
A myslím, že pokud to přes sousedy funguje, tak proč ne... Když to maji nezabezpečený, tak je to jejich problém, ten co jim to instaloval je měl varovat. Taky jsem to tak dělal.
S internetem na Praze 12 nevím. Musíš se zeptat na městské části jak to maji. Ale pokud chceš silnější signál, tak lze dokoupit externí wifinu (např. USB), ke kterému jde připojit externí anténa, ale to už je pak lepší si koupit nějaké APčko s pořádnou anténou na kterou chytneš i něco vzdálenějšího a doma si to taky rozvést přes Wifi, ale stále platí. Jak nemáš přímou viditelnost, tak toho moc nezmůžeš.
Jak psal Míra, přehlašovat se nemusíš. V UBUNTU je standartně vypnuto přihlašování jako root (jako všechno i tohle jde změnit), ale pouze spouštít programy s právy roota (to je to sudo). Ostatní viz výše.

Uf, to jsem toho zas vyblil... smile1


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Luk (Člen)
01.12.2008 12:55:41
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš: ses si jistej ze ses na spravnym foru?evil tebe je tu skodabigsmile


Bandit je sen, symbol, životní styl...
Bandit je sen, možná zrovna tvůj cíl...
K.a.s.y.m. (Člen)
01.12.2008 13:15:41
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

já bych řek ,že na správnym je.Já například sbírám poznatky a abych věděl co mě vůbec čeká až budu chtít zkusit linux...bo je to pro mě velká neznámá.Akorát pro takový fajnšmekry jako je třeba Filous je to zbytečný téma smile1smile1smile1


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Ondráš (Člen)
01.12.2008 14:16:21
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

2 luk: Na to toho umi moc málo...help

2 Kasym: No já čekam, kdy sem přijde a dostanu čočku, že vás tu balamutim.smile1


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Ondráš (Člen)
01.12.2008 14:20:35
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Luk psal:

Ondráš: ses si jistej ze ses na spravnym foru?evil tebe je tu skodabigsmile

Bych se spíš měl vrátit na základní školu... Takovejch chyb tam...helpsurprisedredface


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Lihy (Člen)
01.12.2008 16:20:15
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:

NTFS jako základní souborový systém používat nemůžeš

To je to proč píšu vyčlenit část disku (na základní souborový systém + Swap) mo mám všechny oddíly formátovaný na NTFS. Leda že bych ještě přeinstaloval widle na fat32, ale to se mi moc nechce kvůli obrazům dvdček aneb větší soubor jak 4GB (jo a jak je to s tim linuxáckym EXT3 ten umí použít větší soubor než 4GB?)
Abys rozuměl, zatim sem jel jen v liveCD verzi a sbíral informace, stáhnul sem si návod http://knihy.root.cz/kniha/ubuntu-manual/ a tam právě píšou že při instalaci si máš vyčlenit nějaký místo (kde nesmí nic bejt přotože to bude převedený na ten linuxáckej systém souborů a widle s tim pracovat neuměji).

Ondráš (Člen)
02.12.2008 00:47:06
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:

To je to proč píšu vyčlenit část disku (na základní souborový systém + Swap) mo mám všechny oddíly formátovaný na NTFS. Leda že bych ještě přeinstaloval widle na fat32, ale to se mi moc nechce kvůli obrazům dvdček aneb větší soubor jak 4GB (jo a jak je to s tim linuxáckym EXT3 ten umí použít větší soubor než 4GB?)
Abys rozuměl, zatim sem jel jen v liveCD verzi a sbíral informace, stáhnul sem si návod http://knihy.root.cz/kniha/ubuntu-manual/ a tam právě píšou že při instalaci si máš vyčlenit nějaký místo (kde nesmí nic bejt přotože to bude převedený na ten linuxáckej systém souborů a widle s tim pracovat neuměji).

No, když bys měl 2 verze Windows, tak je taky musíš mít na 2 různých oddílech, ne? Tohle mi přijde stejné... Pokud budeš dělit, tak to děl minimálně na /, /home a swap. Používat jeden oddíl na všechno není dobrý nápad a naopak používat samostatné oddíly např. na /var, /usr... je pro tebe zbytečné.
Viděl jsem linux na EXT3 a s pomocí nějakého výmyslu se na něm daly nainstalovat Widle a to tak, že si myslely, že tam mají NTFS. Chtěl jsem to zkusit, ale byl to nějaký komerční produkt. Prý by mělo jít instalovat linux i na NTFS, ale na to je potřeba patchovat jádro. Nikdy jsem to nezkoušel a tobě jako začátečníkovi bych to taky nedoporučoval se tím zabývat a prostě tomu to místo vyhradit. smile1
Windows se uply na NTFS a nic jiného nemají (pokud vímhelp a FAT 32 beru jako ukončenou kapitolu). V Linuxu (tedy obecně v *NIXech) je v současné asi 20 (možná i víc) různých možností volby. Jiný použiješ na desktop, jiný na datové sklady, jiný na databáze s živým provozem...
Abych byl ale konkrétní, tak ext3 je stejně jako NTFS žurnálovací systém, to znamená, že... No prostě se udržuje konzistentní stav, takže při tvrdém restartu není potřeba scandisk. To splňuje i ext3 (tam je to program fsck). Rozdíl je trochu ve maximální možné velikosti.

U NTFS je to až 16 EiB (předpona Ei se používá u binárních soustav v převodu je to 2^60 bytů,GiB je 2^30 bajtů... Jeden byte je 8 bitů jen pro upřesněnísmile1). Stejná je i maximální velikost oddílu.

Ext3 má velikost souboru až 2 TiB a velikost oddílu až 32 TiB. Tady tedy NTFS vyhrává. Přesto myslím, že je to nepodstatné. smile1 (Proč říkám až? Protože záleží na velikosti bloků na disku.)
Existuje už i verze ext4, dokonce bylo nedávno změněno označení z experimentální na stabilní, ale na desktopech tam ty změny podle mě pro normálního uživatele nejsou nějak převratné.

Ext3 pracuje trochu rychleji s menšíma souborama než NTFS. Jsou tu i další možná trochu opomíjené systémy jako ReiserFS nebo ZFS (který už může být i jako oddíl pro bootování, což ještě donedávna nemohl, ale SUN na něm zapracovalgood). Ten je zase dobrý na velké datové pole (až 2^78 bytů => 2^18 EiB oproti 16 EiB u NTFS).

Je to kecání na dlouho... Závěr je, dej tam ext3. DVD se ti tam vejde a dokonce i dvouvrstvé oboustrané.smile1
Jinak Widle s ext3 pracovat umí... http://www.fs-driver.org/index.html, ale nikde jsem to neviděl... Na linuxové servery ve Win sítích se používá Samba. Tím si zatím nezatěžuj hlavu.

Pokud se opravdu bojíš, tak si stahni VirtualBox (http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads) a v něm si tu instalaci vyzkoušej na nečisto. Po instalaci klikneš na NOVÝ (vlevo nahoře), pojmenuješ stroj jak chceš, typ operačního systému vybereš "UBUNTU", doporučenou velikost operační paměti... No když dáš alespoň giga, tak to bude lepší, ale i se základním nastavením to bude běhat (otázka je, jak to zvládnou XP, ale myslím, že v klidu). Pevný disk vybereš jako NOVÝ s dynamickým zvětšováním a zbytek už jen odklikáš. Následně si namountuješ stažený iso obraz distribuce. Klikneš na NASTAVENÍ (vpravo od NOVÝ), vybereš záložku CD/DVD, zaškrtneš připojit mechaniku a buďto to můžeš připojit na fyzickou DVD-ROMku (horní volba) anebo ten obraz (dolní volba). Potvrdíš, vložíš CD do mechaniky, Klikneš na SPUSTIT a už se práší za kočárem. Tady si můžeš dělat všechno co chceš, aniž by to mělo jakýkoliv vliv na XPčka, na kterých ti to poběží.good

To jsem toho zase vyblil. Snažil jsem se říct to co by tě mohlo zajímat, ale nevim jestli jsem se trefil...help Kdyžtak se ptej.smokin


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
osiris (Člen)
02.12.2008 04:16:28
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

...ondráši pěkně good


... nedej nikdy ničemu mechanickýmu znát, že máš na spěch
nicola.foxx (Člen)
02.12.2008 11:12:23
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Kurva fix Ondrasi !!!!! Co dat na ftp naky manualy pro Linus?? Nejaky mam v praci na kompu, tak kdyby mag Osiris vytvoril na FTP nakou slozku kam bych to mohl dat, tak tu nemusis produkovat takovy sahodlouhy prispevky. Co si o tom myslis??


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Lihy (Člen)
02.12.2008 12:10:41
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:

......
To jsem toho zase vyblil. Snažil jsem se říct to co by tě mohlo zajímat, ale nevim jestli jsem se trefil...help Kdyžtak se ptej.smokin

Hezké děkujibigsmile, ale včera sem to tam nainstaloval....No nevim nevim jestli se zkamarádim, fakt mě sere to neustálý přihlašování... chápu, že je to bezpečný ale pro domácí komp mě to celkem nesedí. Mám raději puštěnej firewall a na kompu všechno přístupný bez složitostí. Nejsem paranoidní a na kompu opravdu nemám žádý "top secret" věci. Taky na tom pracuju stylem, že něco dělám, příde přítekla a bez nějakejch přihlašování a podobnejch nesmyslů dělá zase ona...bo neřešim uživate a v dokumentech mám podadresáře já a vona a to stačí bo proč bych jí tam lezl (a i kdyby měla svůj profil tak já sem správce, takže je situace upně stejnábigsmile) a mě je fuk že tam poleze ona mě pokud budu něco chtít schovat tak to schovám a nepotřebuju k tomu nějaký přihlašovací profily....s tim že bezpečnost přebírá firewall (opravdu né ten standardní mikrosoftí)
  Takže moje prozatimní dojmy sou, že je to ideální systém pro nějakou malou firmu kde seděj nějaký krůty,  kerejm uděláš "domečky" nastavíš jim to a ať pracujou systémem v tomhle programu dělej tohle, v tamtom támhleto tak to tady odešli a tohle najdi na netu.... Ale jinak mi příde že ten systém musíš složitě budovat, materiálu je sice dost, ale pro začínajícího uživatele je to vojeb a bordel, protože nic neni vidět třeba normálnim prozkoumávánim disků (mimochodem ten se mi po instalaci nikde nezobrazil (kromě /home asi zase v rootu musí člověk nadefinovat "práva" jestli ten disk můžou vidět i uživatelé a jestli na něj můžou zapisovat atd...mimochodem mnohem lepší mi příde vidět hned vše a když už, tak pod adminem omezovat přístupy než dát primárně všechno jako nepřístupný a ještě ke všemu neviditelný)

Vono to taky asi vyplývá z toho jakej si představuju domácí počítač. Prostě chci počítač používat asi jako byt, celý je to pod mojí kontrolou a správou bez nějakýho ptaní a dokazování oprávnění a mezi síťí (internet) a mim počítačem sou bezpečnostní dveře s ochrankou (a jejich práce je aby mi tam nelez nikdo kdo tam nepatří)

Ale hůl nad tim zatim nelámu a budu si v tom hrát, třeba si na to časem nějak zvyknu a je fakt, že se mi to po stránce užívání líbí (ale jen užívání už nastavenýho systému, kde už jen pouštíš programy a hraješ si s ptákovinama)

osiris (Člen)
02.12.2008 12:29:40
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

...to máš recht je vojeb furt zamykat a vodemykat za sebou hajzl i když z něj deš zrovna ven bigsmile ...ale to si uvědomíš až dyš letíš zpátky dovnitř a je zamčeno bigsmile


... nedej nikdy ničemu mechanickýmu znát, že máš na spěch
Ondráš (Člen)
02.12.2008 12:35:18
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

nicola.foxx psal:

Kurva fix Ondrasi !!!!! Co dat na ftp naky manualy pro Linus?? Nejaky mam v praci na kompu, tak kdyby mag Osiris vytvoril na FTP nakou slozku kam bych to mohl dat, tak tu nemusis produkovat takovy sahodlouhy prispevky. Co si o tom myslis??

Já myslím, že bych jen opisoval to co už je mnohokráte napsáno a prezentováno. Pokud někdo chce proniknout do hloubky, tak ať si přečte Dokumentační projekt (http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova … ne-vydani/). Nádherná knížka o skoro 1400 stranách. smile1 Tam se dozví snad všechno potřebný. Dobrý doplněk k tomu je ještě první pořádná knížka o linuxovém jádře (http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova … ogramatora)  a hlavní co bych doporučil a co je nejlepší, je to prostě to vysedet... Můžete si zaplatit klidně nějaká školení, ale stejně je to o praxi. Když budete chtít něco vědět, tak vám dám odkaz, kde k tomu něco najít, nebo pokud budu vědět, tak sám poradím, ale sepisovat elaboráty... To co dávám sem je opravdu jen snaha o hóódně stručný výcuc. To by bylo na román, ale zájem mě těší.good


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
nicola.foxx (Člen)
02.12.2008 14:40:33
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:
nicola.foxx psal:

Kurva fix Ondrasi !!!!! Co dat na ftp naky manualy pro Linus?? Nejaky mam v praci na kompu, tak kdyby mag Osiris vytvoril na FTP nakou slozku kam bych to mohl dat, tak tu nemusis produkovat takovy sahodlouhy prispevky. Co si o tom myslis??

Já myslím, že bych jen opisoval to co už je mnohokráte napsáno a prezentováno. Pokud někdo chce proniknout do hloubky, tak ať si přečte Dokumentační projekt (http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova … ne-vydani/). Nádherná knížka o skoro 1400 stranách. smile1 Tam se dozví snad všechno potřebný. Dobrý doplněk k tomu je ještě první pořádná knížka o linuxovém jádře (http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova … ogramatora)  a hlavní co bych doporučil a co je nejlepší, je to prostě to vysedet... Můžete si zaplatit klidně nějaká školení, ale stejně je to o praxi. Když budete chtít něco vědět, tak vám dám odkaz, kde k tomu něco najít, nebo pokud budu vědět, tak sám poradím, ale sepisovat elaboráty... To co dávám sem je opravdu jen snaha o hóódně stručný výcuc. To by bylo na román, ale zájem mě těší.good

No uprimne bych po dlouhy dobe taky proniknul do hloubky, ale uz mi to pres to bricho moc nejde.redface


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Ondráš (Člen)
02.12.2008 14:52:08
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

2 Lihy: Jo ty myslíš to, že když zapneš počítač, tak že se musíš přihlašovat... Já myslel jako ROOT. Tak tohle si klidně vypni. Je to v uživatelích, tam někde si zaškrtni přihlašovat se po startu, nebo přihlašovat se automaticky... Tohle si klidně dej.good Systém - správa - přihlašovací okno - záložka Bezpečnost, zaškrtneš povolit automatické přihlášení a vybereš uživatele.
Teď nevim jak myslíš tu ochranu dat firewallem, ten je tam pouze jako ochrana proti útoku z venčí (nebo něchtěném kontaktování zevnitř ven), ne jako ochrana před jiným uživatelem.help
No složitě budovat... Z toho důvodu existuje takové množství distribucí. Každá je zaměřena na něco trochu jiného. A s tím složitým budováním... Když nainstaluješ Windows, tak máš jen holý systém, bez čehokoliv... sehnat ovladače, nainstalovat, sehnat Office balík nainstalovat... Tady máš všechno hned po instalaci...
Nějak nerozumím tomu, že nic nevidíš... Dostat se můžeš skoro všude, ale ne všude můžeš všechno číst (nedej Satan zapisovat nebo spouštět). Pokud hledáš celý disk, tak ten najdeš v nabídce MÍSTA - POČÍTAČ. Tam se ti ukáže disk, CD-ROMka a popřípadě další zdroje. Přijde mi to trochu, že tam hledáš disk C:. smile1
Jak to tak popisuješ, tak mi přijde, že si nastavoval SELinux. Což je pokročilá správa práv, ale nedělám si naděje. smile1
Takže asi budu muset něco kváknout k adresářové struktuře...
První věc. Nehledejte tam disk C:. Ten tam fakt není. tady je adresářová struktura daná (ale pokud někdy někdo dojde až na LFS,tak si ju může změnit podle sebe). Vezmu to od začátku Vychází to z normy FHS. Nejdůležitější jsou /usr, /var a /home. Ty jsou v kořenovém svazku. Ať máš disků kolik chceš, tak kořenový svazek je jen jeden. Není to ani RAID, ani LVM. Je to prostě linuxová struktura. Ten navíc nemusí být na lokálním disku, ale třeba na serveru.
/usr - příkazy, knihovny, manuálové stránky... to co se nemění a používáš to v běžném provozu. Z toho důvodu tam toho jako užovatel moc nezměníš a vlastně je to dobře. Díky tomuto uspořádání se to lépe sdílí, takže  je menší režie na provoz.
/var - soubory co se mění, pošta, logy, dočasné soubory, ale třeba ve /var/www/ jsou soubory, které má Apache nastaven jako DocumentRoot (pokud máš nainstalovaný Apache, spustíš si prohlížeč, napíšeš do něj localhost, tak se bude hledat v tomhle adresáři, defaultně).
/home - domácí složka, co k tomu, všechno jasný
Teď jen tak ve zkratce.
/bin - spouštěcí soubory pro aplikace
/sbin - to samé, jen je může použít pouze root (nebo někdo s jeho právy)
/etc - konfigurační soubory
/root - domácí adresář roota (ty ho máš v /home)
/lib - sdílené knihovny, ale i např. moduly jádra
/dev - soubory zařízení (tam máš třeba komunikační kanály k tiskárně)
/tmp - dočasné soubory, např, když otevřeš zabalený soubor, ale nechceš ho rozbalený ukládat na disk, ale jen procházet
/boot - soubory potřebné k zavedení systému
/mnt - přípojné místo pro dočasná zařízení
/proc - zde jsou informace o stavu systému (mění si je systém sám)

Tady totiž disk vlastně nic neznamená a vůbec neovlivňuje adresárovou strukturu. Disk ti může reprezentovat třeba jen jeden adresář kam ho přimountuješ, princip RAIDů asi víš a LVM je vlastně jeden velký disk, který je sestavený z několika fyzických disků. Má to třeba tu výhodu, že když tam přidáš disk, tak si ho systém sám naformátuje a přeskupí data, tak aby se všechny využívaly rovnoměrně. Stejně tak jde i odebrat (ale musíš to dát systému vědět). Nestačí ho jen vytrhnout z počítače (ikdyž teoreticky jo, Pokud bude LVM běžet nad RAID mirror, tak je to vlastně jedno. Nahradí ho ten druhý disk). Ber to prostě tak, že každý diskový oddíl se připojí do nějakého adresáře ať už v kořeni (klasicky /usr, /var...) a nebo někde jinde. Třeba /home/lihy/porno. smile1 Ano i toto umístění může znamenat celý disk, ale něco podobného je ve Windows taky, ne?

Když si použil to přirovnání k bytu, tak tady si to musíš představit jako bytový dům. Od vchodu máte klíče všichni (všichni mohou spustit systém, jsou tu ale nějaká, pro normálního uživatele, nepodstatná ale). Tím se dostanente do adresáře /home, jdete po chodbě až dojdete ke svému bytu (adresář daného uživatele v adresáři /home).
Pokud hledáš vyloženě disk jako fyzicky, tak ten najdeš v /dev. A pak záleží jaký máš. SCSI - sda, IDE - hda a číslo, které označuje oddíl (hda1,hda2...). Tady to naráží na to, že Linux byl od počátku multiuživatelský a více úlohový, kdežto Windows až do verze 98 (možná až 2000) včetně, byly jen nadstavbou DOSu, který je jednoúlohový a jednouživatelský. To souvisí i s tím souborovým systémem. FAT32 prostě práva neumí. Ty umí až NTFS, ale v linuxu se to razí už od začátku. Disky, jde samozřejmě schovat.
Hezky je to popsaný tady https://help.ubuntu.com/ubuntu/desktopg … asics.html

Snažím se uvažovat jako ty a nemyslíš náhodou to, že máš v počítači 2 disky a vidíš jen jeden?
V takovém případě si ten druhý musíš přimountovat. Ano, chápu, že Widle to vnutí (!!!) automaticky (stejně jako spoustu dalších věcí), ale je právě ten rozdíl. Tady si můžeš všechno nastavit všechno. Úplně všechno, ale musíš vědět co a jak. Pokud teda chceš, aby se ti automaticky mountoval, tak musíš upravit /etc/fstab. Chceš vědět jak?
Je to tak? Máš 2 disky a vidíš jen ten na kterém si to nainstaloval? A nebo máš jeden disk, ale nevidíš tam ten NTFS oddíl?
Ještě k těm právům... Jak jsem psal, tak jde vypnout i ta kontrola roota, ale tohle bych fakt nedělal... To je jak kdyby si se hrabal ve Windows v registrech. Fak bych si to rozmyslel, ale pokud si na tom trváš:
Otevři terminál a napiš:
sudo sh -c "echo 'lihy ALL=NOPASSWD: ALL' >> /etc/sudoers"

S tím, že lihy vyměníš za svoje uživatelské jméno. Tím se sice nezbavíš psaní sudo, ale nemusíš zadávat heslo. Děláš to na vlastní nebezpečí a varoval jsem Tě.help

To fakt asi vydám knižně... smokin


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Progear 650 (Člen)
02.12.2008 14:53:34
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

nicola.foxx psal:
Ondráš psal:
nicola.foxx psal:

Kurva fix Ondrasi !!!!! Co dat na ftp naky manualy pro Linus?? Nejaky mam v praci na kompu, tak kdyby mag Osiris vytvoril na FTP nakou slozku kam bych to mohl dat, tak tu nemusis produkovat takovy sahodlouhy prispevky. Co si o tom myslis??

Já myslím, že bych jen opisoval to co už je mnohokráte napsáno a prezentováno. Pokud někdo chce proniknout do hloubky, tak ať si přečte Dokumentační projekt (http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova … ne-vydani/). Nádherná knížka o skoro 1400 stranách. smile1 Tam se dozví snad všechno potřebný. Dobrý doplněk k tomu je ještě první pořádná knížka o linuxovém jádře (http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova … ogramatora)  a hlavní co bych doporučil a co je nejlepší, je to prostě to vysedet... Můžete si zaplatit klidně nějaká školení, ale stejně je to o praxi. Když budete chtít něco vědět, tak vám dám odkaz, kde k tomu něco najít, nebo pokud budu vědět, tak sám poradím, ale sepisovat elaboráty... To co dávám sem je opravdu jen snaha o hóódně stručný výcuc. To by bylo na román, ale zájem mě těší.good

No uprimne bych po dlouhy dobe taky proniknul do hloubky, ale uz mi to pres to bricho moc nejde.redface

pořád stejný hovado...bigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmilegood
poprskanej monitor...bigsmile


vztekat se nepomaha, mam to vyzkouseny :)))
"44 HONDA CBR 600RR 44"
Ondráš (Člen)
02.12.2008 14:58:10
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

nicola.foxx psal:

No uprimne bych po dlouhy dobe taky proniknul do hloubky, ale uz mi to pres to bricho moc nejde.redface

A co bys rád konkrétně...?


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Ondráš (Člen)
02.12.2008 15:00:19
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Jestli by ti na to nestačila Kamasutra... Tam je to názorně i s obrázkama. smile1


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Lihy (Člen)
02.12.2008 15:26:09
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:

....
Snažím se uvažovat jako ty a nemyslíš náhodou to, že máš v počítači 2 disky a vidíš jen jeden?
V takovém případě si ten druhý musíš přimountovat. Ano, chápu, že Widle to vnutí (!!!) automaticky (stejně jako spoustu dalších věcí), ale je právě ten rozdíl. Tady si můžeš všechno nastavit všechno. Úplně všechno, ale musíš vědět co a jak. Pokud teda chceš, aby se ti automaticky mountoval, tak musíš upravit /etc/fstab. Chceš vědět jak?
Je to tak? Máš 2 disky a vidíš jen ten na kterém si to nainstaloval? A nebo máš jeden disk, ale nevidíš tam ten NTFS oddíl?

To je přesně to co sem myslel. Před instalací sem měl disk (fizickej 250GB) rozdělenej na oddíl C: (NTFS to jako systémovej dysk + programy...cca 80GB) a pak další oddíl ( E: jako Sklad všeho možnýho (multimédia, obrazy disků, instalační soubory atd.) taktéž NTFS). No a když sem instaloval Linux musel sem to při instalaci upravit (z oddílu E: sem si předtim všechno stáhnul na C: ve woknech) a to následovně: Na C: (který se hlásilo jako  nějaký to hda1 (ale mám takovej dojem že tam bylo někde písmenko "s"bigsmile) a pak ten druhej oddíl zase nělaký písmena a číslo. Tak sem smazal partici toho druhýho oddílu a začal tvořit. 30GB sem dal na systém (ext3 - formátovat - "pojmenování" / ) pak sem za něj umístil 5GB swap (neformátovalo se jen sem odkliknul v nabídce "odkladiště" nebo tak nějak) a od něj až do konce sem to naformátoval na fat32 (jiná možnost vzhledem k používání win nebyla) a dal tomu název /sklad. Pustil sem to, proběhlo to, vše se nainstalovalo přihlásil sem se, vyblilo to na mě aktualizace + driver ke grafice (ten sem nejdřív stáhnul v .bin ale nepodařilo se mi ho nainstalovat bo sem nezjistil jak vypnout nějakej kterej se mi tam natáhl buď už při instalaci a nebo s aktualizacema, a se spuštěnym starym to nechtělo nainstalovat novej...nicméně se to podařilo přes online aktualizaci, ale nevim jestli je to ta poslední verze) ....stáhlo se restartovalo se, a žádná změna krom gafiky a "plný češtiny" nenastala. Tak sem se chtěl juknout na disky, že si přemístim ty věci který sem kvůli instalaci přesouval a ejhle v "mim počítači" (nebo nautilu) nevidim ani disk c: (kterej se měl menovat /windows a ani ten sklad)...tak sem to zkusil restartovat do woken, ty naběhly a tam my to psalo že dysk (bejvalý E: zmenšený o swap a systemovej disk Linuxu) neni naformátovanej...tak sem to naformátoval na ntfs a šel spátbigsmile

Ondráš psal:

Ještě k těm právům... Jak jsem psal, tak jde vypnout i ta kontrola roota, ale tohle bych fakt nedělal... To je jak kdyby si se hrabal ve Windows v registrech. Fak bych si to rozmyslel, ale pokud si na tom trváš:
Otevři terminál a napiš:
sudo sh -c "echo 'lihy ALL=NOPASSWD: ALL' >> /etc/sudoers"

S tím, že lihy vyměníš za svoje uživatelské jméno. Tím se sice nezbavíš psaní sudo, ale nemusíš zadávat heslo. Děláš to na vlastní nebezpečí a varoval jsem

No to je to co mě sere. a né to že se musim přihlásit na začátku. Akorát se mi to nechce vypínat po tam neexistuje žádnej jinej bezpečnostní systém kterej by blokoval někoho z venku(rozuměj sítě)

K.a.s.y.m. (Člen)
02.12.2008 15:31:36
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

měl bych takovej asi blbej dotaz...začal jsem pátrat po verzích Ubuntu což není problém,ale...budu to dávat na starší herku intel 1,6GHz(nebo jak se to píše)s asi 380 MB RAM....a ted...zvládne to tu 8.10 verzi a nebo mám pátrat po něčem starším?help
co jsem zatim zjistil tak ta verze 8.04 by byla tak na hranici použítí pro muj komp.


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
nicola.foxx (Člen)
02.12.2008 18:14:05
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

K.a.s.y.m. psal:

měl bych takovej asi blbej dotaz...začal jsem pátrat po verzích Ubuntu což není problém,ale...budu to dávat na starší herku intel 1,6GHz(nebo jak se to píše)s asi 380 MB RAM....a ted...zvládne to tu 8.10 verzi a nebo mám pátrat po něčem starším?help
co jsem zatim zjistil tak ta verze 8.04 by byla tak na hranici použítí pro muj komp.

Zvladne. Rozjed tu serverovou instalaci a pak si nainstaluj pouze to co chces pouzivat. Pokud nebudes chtit vyuzivat nejaky narocny silenosti, tak ti to pujde f pohode.


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Ondráš (Člen)
02.12.2008 23:01:57
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:

To je přesně to co sem myslel. Před instalací sem měl disk (fizickej 250GB) rozdělenej na oddíl C: (NTFS to jako systémovej dysk + programy...cca 80GB) a pak další oddíl ( E: jako Sklad všeho možnýho (multimédia, obrazy disků, instalační soubory atd.) taktéž NTFS). No a když sem instaloval Linux musel sem to při instalaci upravit (z oddílu E: sem si předtim všechno stáhnul na C: ve woknech) a to následovně: Na C: (který se hlásilo jako  nějaký to hda1 (ale mám takovej dojem že tam bylo někde písmenko "s"bigsmile) a pak ten druhej oddíl zase nělaký písmena a číslo. Tak sem smazal partici toho druhýho oddílu a začal tvořit. 30GB sem dal na systém (ext3 - formátovat - "pojmenování" / ) pak sem za něj umístil 5GB swap (neformátovalo se jen sem odkliknul v nabídce "odkladiště" nebo tak nějak) a od něj až do konce sem to naformátoval na fat32 (jiná možnost vzhledem k používání win nebyla) a dal tomu název /sklad. Pustil sem to, proběhlo to, vše se nainstalovalo přihlásil sem se, vyblilo to na mě aktualizace + driver ke grafice (ten sem nejdřív stáhnul v .bin ale nepodařilo se mi ho nainstalovat bo sem nezjistil jak vypnout nějakej kterej se mi tam natáhl buď už při instalaci a nebo s aktualizacema, a se spuštěnym starym to nechtělo nainstalovat novej...nicméně se to podařilo přes online aktualizaci, ale nevim jestli je to ta poslední verze) ....stáhlo se restartovalo se, a žádná změna krom gafiky a "plný češtiny" nenastala. Tak sem se chtěl juknout na disky, že si přemístim ty věci který sem kvůli instalaci přesouval a ejhle v "mim počítači" (nebo nautilu) nevidim ani disk c: (kterej se měl menovat /windows a ani ten sklad)...tak sem to zkusil restartovat do woken, ty naběhly a tam my to psalo že dysk (bejvalý E: zmenšený o swap a systemovej disk Linuxu) neni naformátovanej...tak sem to naformátoval na ntfs a šel spátbigsmile

Tady už se dostáváme z obecné roviny do ke konkrétním problémům. To už se přes net řeší hůř.

Driver ke grafice jako .bin. No ten se instaluje když neběží Xka, tedy grafické rozhraní. To jest, nesmí ti naběhnout přihlašovací okno. Musíš použít něco jako runlevel 1 a nebo líp zkus tohle:
http://www.albertomilone.com/envyngfaq.html#A
Funguje je to dobře, ale podle mě tam budeš mít nejaktuálnější driver.
U linuxu většinou restartem nic nezískáš. Stačí restartovat jen tu službu se kterou máš problém.
Doufám, jen, že složku /windows hledáš v systému souborů a ne přímo v nabídce Počítač. Tyhle disky je potřeba přimountovat. Myslím, že kdybys je nechal bez povšimnutí, tak by si o to instalátor postaral sám a pak bys je měl v /media/nazev_disku_ve_win. Něco s tím uděláme. Dej sem výpis souboru /etc/fstab.

Lihy psal:

No to je to co mě sere. a né to že se musim přihlásit na začátku. Akorát se mi to nechce vypínat po tam neexistuje žádnej jinej bezpečnostní systém kterej by blokoval někoho z venku(rozuměj sítě)

Z venku sítě ti to blokuje firewall (iptables). Máš to stejně jenom na hraní, ne? Jinak je tam ještě SELinux, který přesněji specifikuje práva a možnosti v systému, ale zatím bych si s tím nelámal hlavu. Pokud se toho chceš zbavit, tak udělej co jsem ti napsal. Třeba ti to bude vyhovovat.

První normální příspěvek po těch románech... smile1


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Ondráš (Člen)
02.12.2008 23:18:24
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

K.a.s.y.m. psal:

měl bych takovej asi blbej dotaz...začal jsem pátrat po verzích Ubuntu což není problém,ale...budu to dávat na starší herku intel 1,6GHz(nebo jak se to píše)s asi 380 MB RAM....a ted...zvládne to tu 8.10 verzi a nebo mám pátrat po něčem starším?help
co jsem zatim zjistil tak ta verze 8.04 by byla tak na hranici použítí pro muj komp.

Je to fakt hranice. Nečekej zázraky.
Zkus spíš Xubuntu. Je to sice trochu graficky chudší, ale na tvůj stroj to bude tak akorát.good Ikdyž i XFce maj něco do sebe.evil


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
nicola.foxx (Člen)
02.12.2008 23:33:23
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:

Jestli by ti na to nestačila Kamasutra... Tam je to názorně i s obrázkama. smile1

Hel vo pocitacich vim akorat jak se zapinaj. Kdyz vidim jak nekdo s tema pocitacema umi tak jen valim voci. Jak do toho nekdo muze videt fakt nevim. A je jedno jestli jsou to wokna a nebo linus. Asi me to budes muset naucit mistre bigsmile A k tomu Kasymovymu dotazu si fakt myslim, ze mu to na ty konfiguraci pujde. Jednodcha cesta by mohlo bejt vyzkouseni live cd a muze si vybrat. KDE mu tam asejc nepujde i kdyz stary mi bezelo i na 486 se 128 ram. Myslim, ze dyz veme chytra linus knizka a rozjede serverovou instalaci a pak si tam prida xserver a na to hodi xface (to snad nejni tak narocny), tak by mu to melo jaxitaxi slapat. Zazrak to rozhodne nebude, ale pobezi to. Rozhodne mu to jako xpeda nenapise, ze na to ten stroj nema. Tak asi tak. 

ps. Me do tech pocitacu budes muset stejne nejak zasvetit. Tenhle rok mi jeste zacina skoleni AIX 5.3 a uz se nemuzu dockat, az se mi budou plezt linus a AIX prikazy smile2


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
Ondráš (Člen)
03.12.2008 00:01:20
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

nicola.foxx psal:

Hel vo pocitacich vim akorat jak se zapinaj. Kdyz vidim jak nekdo s tema pocitacema umi tak jen valim voci. Jak do toho nekdo muze videt fakt nevim. A je jedno jestli jsou to wokna a nebo linus. Asi me to budes muset naucit mistre bigsmile A k tomu Kasymovymu dotazu si fakt myslim, ze mu to na ty konfiguraci pujde. Jednodcha cesta by mohlo bejt vyzkouseni live cd a muze si vybrat. KDE mu tam asejc nepujde i kdyz stary mi bezelo i na 486 se 128 ram. Myslim, ze dyz veme chytra linus knizka a rozjede serverovou instalaci a pak si tam prida xserver a na to hodi xface (to snad nejni tak narocny), tak by mu to melo jaxitaxi slapat. Zazrak to rozhodne nebude, ale pobezi to. Rozhodne mu to jako xpeda nenapise, ze na to ten stroj nema. Tak asi tak. 

ps. Me do tech pocitacu budes muset stejne nejak zasvetit. Tenhle rok mi jeste zacina skoleni AIX 5.3 a uz se nemuzu dockat, az se mi budou plezt linus a AIX prikazy smile2

SOuhlasím, že mu tam poběží i UBUNTU (Gnome), ale moc svižné to nebude. Stahnu XUBUNTU, hodím to do virtuálu, nastavím jeho paramtery a zkusím.
Dát si tam jen základní systém je dobrý postup, ale přeci jen je o tom potřeba už něco vědět. Jako úplný zelenáč by měl nejdřív zkusit grafiku a pak až zápasit s terminálem.
Na AIX chci taky...help Zkušenosti s tím mám skoro nulové. Je to spíš podobné UNIXu než Linuxu. 
No, třeba ze mě bude jedou takový odborník jako rexxor. smile1


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
K.a.s.y.m. (Člen)
03.12.2008 07:17:04
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:
nicola.foxx psal:

Hel vo pocitacich vim akorat jak se zapinaj. Kdyz vidim jak nekdo s tema pocitacema umi tak jen valim voci. Jak do toho nekdo muze videt fakt nevim. A je jedno jestli jsou to wokna a nebo linus. Asi me to budes muset naucit mistre bigsmile A k tomu Kasymovymu dotazu si fakt myslim, ze mu to na ty konfiguraci pujde. Jednodcha cesta by mohlo bejt vyzkouseni live cd a muze si vybrat. KDE mu tam asejc nepujde i kdyz stary mi bezelo i na 486 se 128 ram. Myslim, ze dyz veme chytra linus knizka a rozjede serverovou instalaci a pak si tam prida xserver a na to hodi xface (to snad nejni tak narocny), tak by mu to melo jaxitaxi slapat. Zazrak to rozhodne nebude, ale pobezi to. Rozhodne mu to jako xpeda nenapise, ze na to ten stroj nema. Tak asi tak. 

ps. Me do tech pocitacu budes muset stejne nejak zasvetit. Tenhle rok mi jeste zacina skoleni AIX 5.3 a uz se nemuzu dockat, az se mi budou plezt linus a AIX prikazy smile2

SOuhlasím, že mu tam poběží i UBUNTU (Gnome), ale moc svižné to nebude. Stahnu XUBUNTU, hodím to do virtuálu, nastavím jeho paramtery a zkusím.
Dát si tam jen základní systém je dobrý postup, ale přeci jen je o tom potřeba už něco vědět. Jako úplný zelenáč by měl nejdřív zkusit grafiku a pak až zápasit s terminálem.
Na AIX chci taky...help Zkušenosti s tím mám skoro nulové. Je to spíš podobné UNIXu než Linuxu. 
No, třeba ze mě bude jedou takový odborník jako rexxor. smile1

tak já začnu pátrat po tom XUBUNTU snad to najdu...jen ještě jedna věc...jak to na mě bude mluvi víc náročnou anglinou tak jsem v ass ,ale překladač by to snad měl zvládat.
Berte mě tak jako bych jako bych Linux nikdy neviděl....sice jsem s ním na VŠ přicházel denně do styku,ale to už je šest let a ani nevim co to bylo přesně.Spolubydlič mi vysvětlil jak se v tom pohybovat a tim to končilo.instalace atd. pro mě byly španělská vesnice.


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Filous (Člen)
03.12.2008 07:52:24
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Tomas600N psal:

u téhle debaty chybí filousbigsmilebigsmilebigsmile

...sem tadybigsmile...jen bych vám chtěl říct, že sem se fčera nasral, šel sem do krámu, řek sem: "mam 15 litrů, chci noťas vot HP, něco mi prodejte" ...maník řiká že tam maj zrovna ňákou novinku, tag já na to "sem s ní", von to chtěl vybalovat ze škatule, tag řikam, ať to ani nevyndává, že to mam jako dárek, že tomu stejně hovno rozumim, zaplatil sem, zbalil bednu a mam vyřešeno...koukal divně, ale já mam splníno a klid, se s tym budu srát....cool


- BANDIT FOREVER, FOREVER BANDIT -
K.a.s.y.m. (Člen)
03.12.2008 08:07:36
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Filous psal:
Tomas600N psal:

u téhle debaty chybí filousbigsmilebigsmilebigsmile

...sem tadybigsmile...jen bych vám chtěl říct, že sem se fčera nasral, šel sem do krámu, řek sem: "mam 15 litrů, chci noťas vot HP, něco mi prodejte" ...maník řiká že tam maj zrovna ňákou novinku, tag já na to "sem s ní", von to chtěl vybalovat ze škatule, tag řikam, ať to ani nevyndává, že to mam jako dárek, že tomu stejně hovno rozumim, zaplatil sem, zbalil bednu a mam vyřešeno...koukal divně, ale já mam splníno a klid, se s tym budu srát....cool

bigsmilebigsmilebigsmile stejně by před tebou akorát dělal frajera...takhle jsi utřel ty jeho ne on tebegoodbigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmile


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
K.a.s.y.m. (Člen)
03.12.2008 08:09:48
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

tak jsem začal prolejzat stránky xubuntu a ubuntu a tak nějak si řikám,že se tu až na pár věcnejch příspěvků řeší docela blbosti protože zatim jsem tam našel všechno co jsem chtěl vědět.Jak tu Ondráš říkal co ty řešíš už pravděpodobně někdo řešil a stačí jen hledatsmile1


:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
Filous (Člen)
03.12.2008 08:10:43
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

K.a.s.y.m. psal:
Filous psal:
Tomas600N psal:

u téhle debaty chybí filousbigsmilebigsmilebigsmile

...sem tadybigsmile...jen bych vám chtěl říct, že sem se fčera nasral, šel sem do krámu, řek sem: "mam 15 litrů, chci noťas vot HP, něco mi prodejte" ...maník řiká že tam maj zrovna ňákou novinku, tag já na to "sem s ní", von to chtěl vybalovat ze škatule, tag řikam, ať to ani nevyndává, že to mam jako dárek, že tomu stejně hovno rozumim, zaplatil sem, zbalil bednu a mam vyřešeno...koukal divně, ale já mam splníno a klid, se s tym budu srát....cool

bigsmilebigsmilebigsmile stejně by před tebou akorát dělal frajera...takhle jsi utřel ty jeho ne on tebegoodbigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmile

...no vo to ani tag nejde, ale stejně dyby mi něco povidal, tag bych tam akorát kejval hlavou jag debil a navíc sem pospíchal...no ale myslim, že za ty prachy to snat nemůže bejt žádnej vyloženě krámidontknow ...uvidímeidontknow


- BANDIT FOREVER, FOREVER BANDIT -
Lihy (Člen)
03.12.2008 08:18:03
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Filous psal:
K.a.s.y.m. psal:
Filous psal:


...sem tadybigsmile...jen bych vám chtěl říct, že sem se fčera nasral, šel sem do krámu, řek sem: "mam 15 litrů, chci noťas vot HP, něco mi prodejte" ...maník řiká že tam maj zrovna ňákou novinku, tag já na to "sem s ní", von to chtěl vybalovat ze škatule, tag řikam, ať to ani nevyndává, že to mam jako dárek, že tomu stejně hovno rozumim, zaplatil sem, zbalil bednu a mam vyřešeno...koukal divně, ale já mam splníno a klid, se s tym budu srát....cool

bigsmilebigsmilebigsmile stejně by před tebou akorát dělal frajera...takhle jsi utřel ty jeho ne on tebegoodbigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmile

...no vo to ani tag nejde, ale stejně dyby mi něco povidal, tag bych tam akorát kejval hlavou jag debil a navíc sem pospíchal...no ale myslim, že za ty prachy to snat nemůže bejt žádnej vyloženě krámidontknow ...uvidímeidontknow

no nejrychlejší a nejbezpečnější by bylo dát tech patnáct synkovi...

Filous (Člen)
03.12.2008 08:20:02
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:
Filous psal:
K.a.s.y.m. psal:


bigsmilebigsmilebigsmile stejně by před tebou akorát dělal frajera...takhle jsi utřel ty jeho ne on tebegoodbigsmilebigsmilebigsmilebigsmilebigsmile

...no vo to ani tag nejde, ale stejně dyby mi něco povidal, tag bych tam akorát kejval hlavou jag debil a navíc sem pospíchal...no ale myslim, že za ty prachy to snat nemůže bejt žádnej vyloženě krámidontknow ...uvidímeidontknow

no nejrychlejší a nejbezpečnější by bylo dát tech patnáct synkovi...

...hrajem to na moment překvapení surprised


- BANDIT FOREVER, FOREVER BANDIT -
Ondráš (Člen)
03.12.2008 08:26:15
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:

no nejrychlejší a nejbezpečnější by bylo dát tech patnáct synkovi...

Já myslim, že by si za to koupil nějakou chujovinu a Filous by si rval vlasy proč mu to dával...smile1


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Luk (Člen)
03.12.2008 08:28:56
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

prekvapeni budegood
... a dystak si ho pak vymenievilbigsmile


Bandit je sen, symbol, životní styl...
Bandit je sen, možná zrovna tvůj cíl...
Ondráš (Člen)
03.12.2008 08:31:11
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Hale a neni to nějaká ta novinka co zmizela HP z toho náklaďáku?
Abys pak nebyl bez novinky a 15 tisíc. bigsmile


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Filous (Člen)
03.12.2008 08:37:00
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:

Hale a neni to nějaká ta novinka co zmizela HP z toho náklaďáku?
Abys pak nebyl bez novinky a 15 tisíc. bigsmile

...fakturu mi dali, tag myslim, že to bude f oukejibigsmile


- BANDIT FOREVER, FOREVER BANDIT -
jardagsf (Člen)
03.12.2008 08:57:28
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Filous psal:
Ondráš psal:

Abys pak nebyl bez novinky a 15 tisíc. bigsmile

...fakturu mi dali, tag myslim, že to bude f oukejibigsmile

za 15 litru ti napisu faktury i dve.....bigsmilebigsmilebigsmile


MOTO KOZZI GRISO
Lihy (Člen)
03.12.2008 10:54:12
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Filous psal:
Lihy psal:
Filous psal:


...no vo to ani tag nejde, ale stejně dyby mi něco povidal, tag bych tam akorát kejval hlavou jag debil a navíc sem pospíchal...no ale myslim, že za ty prachy to snat nemůže bejt žádnej vyloženě krámidontknow ...uvidímeidontknow

no nejrychlejší a nejbezpečnější by bylo dát tech patnáct synkovi...

...hrajem to na moment překvapení surprised

No tak to na štědrej večer počkej až bude chvilku na záchodě a vtrhni tam s patnácilitrama v ruce....to bude moment překvapení, že to ještě nezažil bigsmile

Lihy (Člen)
03.12.2008 10:57:33
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Ondráš psal:
Lihy psal:

no nejrychlejší a nejbezpečnější by bylo dát tech patnáct synkovi...

Já myslim, že by si za to koupil nějakou chujovinu a Filous by si rval vlasy proč mu to dával...smile1

....no nevim jak to říct.....no....myslim že vlasy by si nerval....bigsmile

Ondráš (Člen)
03.12.2008 12:21:24
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Lihy psal:

....no nevim jak to říct.....no....myslim že vlasy by si nerval....bigsmile

Dobře... Měním to na narostly vlasy...smile1


Vše staré opěvuji a nic nového mi nevoní.
Filous (Člen)
03.12.2008 12:39:56
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

...mam takovej divnej pocit, že si ze mě děláte prdel, šmejdievil


- BANDIT FOREVER, FOREVER BANDIT -
nicola.foxx (Člen)
03.12.2008 13:01:11
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Filous psal:

...mam takovej divnej pocit, že si ze mě děláte prdel, šmejdievil

To bych do nich nikdy nerekl. headshake


Žiju jen jednou a tak jezdím podle pravidel stanovených manželkou.
K.a.s.y.m. (Člen)
08.12.2008 13:38:08
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

oprava by Filous bigsmilebigsmilebigsmile

http://www.suzukibandit.cz/prostor/fotkydiskuze/Kasym/filous.jpg

:-D Žabí zelená ?? a co jako :-D
hlemejzd999 (Člen)
02.06.2014 18:26:42
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

předělaná nabídka start  pro Filouse ( moravská verze )bigsmile

http://www.suzukibandit.cz/openforum/uploads/3046_10411754_10201915187432441_1846289117994305567_n.jpg

Nejlepší ovoce jsou cecky - samá dužina a žádný pecky 
Libor nx (Člen)
04.06.2014 20:32:14
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Taky se naseru s dotazem,potřebuju nutně vytisknout obrázky na obálku podle obrázku níže.Nevíte někdo jak na to,program na tisk mi to neumožní takhle vytisknoutidontknowhelp

http://www.suzukibandit.cz/openforum/uploads/132_obalka.jpg
XJelen (Člen)
05.06.2014 08:40:36
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

Libor nx psal:

Taky se naseru s dotazem,potřebuju nutně vytisknout obrázky na obálku podle obrázku níže.Nevíte někdo jak na to,program na tisk mi to neumožní takhle vytisknoutidontknowhelp

http://www.suzukibandit.cz/openforum/up … obalka.jpg

přes Word v Korespondenci si můžeš upravit formát tisku obálky, pak tisknout stranu nula.
Alespoň teda starej XP Office to uměl. Jenom pozor na tiskárnu, jak se popasuje s tiskem na tu skládanou stranu, normálně se tiskne na tu druhou.


Strýcfajtr !!!
Loser (Administrator)
05.06.2014 08:50:02
Offline

Re: ...a zase dotas na počítačový mágy

jak pise direchtor. We wordu si nastavit format strany na obalku A5 (nebo jaka je to velikost), najebat si tam obrazky dle potreby a vytisknout. Predpoklad je ale, ze tiskarna zvlada tisk na obalku


I'm a loser baby, so why don't you kill me....

Board footer



W3C XHTML 1.0 W3C CSS

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
design & modifications of punBB: Syky
testing: Inkvizitorr