Suzuki Bandit Page
SB logo
Přihlášení
Uživatel nepřihlášen
Přihlásit se...
Dnes slaví
Svátek má Miroslava
Narozeniny dnes slaví:
Radek-Ban (38)
milda (53)
Macek (40)
hlemejzd999 (48)
Chrysler20 (33)
Chystané akce
Žádná akce se nechystá.
Počasí
Počasí Počasí
Počasí
Vyhledávání
Roštěnka dne
Roštěnka dne
Statistiky

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně


dlouhe strane

V rámci našeho Bandit srazu jsme se zúčastnili dne 20.5.2006 velmi hezkého motorkového výletu na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, která se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk.

Trocha historie: Výstavba elektrárny Dlouhé stráně byla zahájena v květnu 1978, na počátku 80. let byla však stavba převedena do útlumového programu. V roce 1985 však došlo k modernizaci projektu a po roce 1989 bylo rozhodnuto stavbu dokončit Do plného provozu byla uvedena roku 1996. Elektrárna se může pochlubit třemi „nej“ : největší reverzní vodní turbínou v Evropě, největším spádem a největším vodním výkonem ve vodní elektrárně v české republice.

Technologie elektrárny je umístěna v podzemí v hloubce cca 350m, v kaverně o rozměrech 87,5 x 25,5 x 50 m a v komoře transformátorů o rozměrech 115 x 16 x 21,7 m. Horní nádrž, ležící na hoře Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350, je s podzemní elektrárnou spojena dvěma přivaděči o délce 1547 m a 1499 m. Dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná, má výšku hráze 52 m a kolísání hladiny 22,2 m S elektrárnou je spojena dvěma odpadními tunely dlouhými 354 a 390 metrů o průměru 5,2 m.

Takže toliko k historii, technologickému vybavení a teď se vraťme k samotnému výletu. Nebudu zde popisovat příjezdové trasy z různých koutů naší republiky, to si na mapě musí najít každý zájemce sám. My jsme se sešli v hojném počtu cca 40 motocyklů a 50 Banditmenů a Banditžen na benzínce v Loučné nad Desnou. Tomuto však předcházelo objednání exkurze předem a to na tel. 583 235 091 nebo na mailu ic@energotis.cz . Exkurze a samotný provoz zabezpečuje firma Energotis, která Vám vydá samotné povolení exkurze a hlavně, co je pro nás motocyklisty důležité, povolení vjezdu k elektrárně, která se nachází v CHKO Jeseníky. Po zaplacení 50,- Kč/os na již zmiňované benzínce, se může vydat dlouhý had motorek vstříc ke světlým zítřkům a k samotné exkurzi. Jedem cca 8 km, projíždíme obcí Kouty nad Desnou a těsně před stoupáním na Červenohorské sedlo odbočujeme doprava do zákazu vjezdu, který nemusíme respektovat, neb máme v kapse již zmiňované povolení, po asi 6 km jízdy zalesněnou oblastí přijíždíme ke spodní nádrži, kde se nachází samotné jádro elektrárny. Zde nás čeká již pan průvodce, mimochodem velmi příjemný a sympatický starší pán. Někteří z nás byli zklamáni, neb slibovaná mladá a hezká průvodkyně se zde jaksi nenacházela.

No nic, dostaneme poslední instrukce před samotnou exkurzí, dáme cigárko, motorky odstavené na sledovaném parkovišti a můžeme začít. Pěšky jdeme asi 100 metrů k provozní budově elektrárny, kde je umístěn kinosál, zde jsme seznámeni s historií, technologickým vybavením elektrárny a se všemi nej, čím se toto dílo pyšní. Následně je nám promítnut film, kde je obsažena celá historie výstavby a funkce elektrárny. Je to vcelku legrační vidět tu tlupu motorkářů, sedíc spořádaně v těch kožených oblečcích a sledujíc film. Pozor!!! Někteří spí, asi následek předchozí páteční akce. Pak by měla následovat prohlídka technologické části podzemí elektrárny, jelikož v kinosále jsme se zdrželi asi hodinu a stejnou dobu by měla trvat prohlídka podzemí, tak se s panem průvodcem domlouváme na zkrácení prohlídky, což on s povděkem kvituje, neb se těší na oběd a přistupujeme k samotnému výjezdu na horní nádrž. Kvůli tomu zde vlastně jsme, že ano. Takže někteří cigárko, nastartujeme motorky a jedem nahoru, následuje 13 km dlouhý výjezd, jede se „kochací“ tempo, míjíme zbytky sněhu, někteří po cestě fotí a přijíždíme k závoře, tuto nám průvodce odemkne a následně vyjíždíme až k parkovišti na horní nádrži. Zde je již dost kosa, není se vůči nadmořské výšce čemu divit, takže spousta z nás si nesundá přilbu a ani rukavice, teda spíš ti méně otrlí horalé. Po odstavení motorek vycházíme posledních 80 schodů a jsme nahoře, kde nás málem smete dolů pořádný vichr, posedíme, počumíme, pokuříme, pan průvodce ještě sdělí pár informací, hlavně o vrcholech jesenických hřebenů. Vidíme Praděd, Králický Sněžník, máme štěstí na viditelnost a v dáli je vidět dokonce Sněžka v Krkonoších. Následuje společné foto a pádíme dolů, než nás to doopravdy sfoukne. Zpátky do sedel, se slovy „ Na koně - koně němáme - tož utěkajme“ sjíždíme opět pohodovým tempem dolů, kde se razantně otepluje. Zde se rozloučíme, jako slušně vychovaní Bandiťáci, s panem průvodcem a klidným tempem, přes pár dalších jesenických hřebenů, pádíme zpět do základního tábora, kde nás čeká další vysoce hodnotný kulturní program.

Abych to shrnul, za sebe, mě se prohlídka a výlet velmi líbil, škoda časového presu a neabsolvování prohlídky technologické části elektrárny, to ale nevadí, neb vím že se sem zase vrátím.

Další informace o tomto díle najdete zde


Autor: Mour | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
design & modifications of phpRS: Syky, testing: Inkvizitorr
webmaster: syky@suzukibandit.cz

W3C HTML 4.01 W3C CSS RSS Export